14 Mart Patlamaların Nedeni Olarak Suriye’deki Hizbullah’ı Gösterdi

0
72

Güney Beyrut banliyösünde gerçekleşen patlamayı bir terör eylemi olarak nitelendiren 14 Mart Genel Sekreterliği, Hizbullah’ı Suriye’de yaşanan çatışmalara katılımından dolayı olayın sorumlusu olarak kınadı.

 

Genel Sekreterlik Suriye krizinde Hizbullah’ın müdahalesinin istisnasız herkesi etkileyeceği konusunda uyardı. Yapılan bu saldırıların tüm Lübnan sakinlerinin yıpranmasına yol açacağını da özellikle belirtti.

14 Mart yetkilileri sadece devletin ve kurumlarının desteklenerek bir krizin önlenebileceğine dikkat çekerek, silahsızlanma olmadan istikrara ulaşılamayacağını da açıklamalarına ekledi.

BM Genel Sekreterliği 1559 sayılı kararına ve Taif Anlaşmasına dayanarak Lübnan’da barışın tüm yasadışı silahların teslim edilmesiyle sağlanacağı ifade edildi.
İçişleri Bakanı Marwen Charbel’i de Hizbullah kalesinin girişimlerine rağmen bir devlet otoritesinin yokluğu nedeniyle kınadıkları dile getirildi.

Charbel’in bir yetkilisi ise olayları saptırması nedeniyle medyanın suçlu olduğunu belirterek tek amaçlarının ulusal birliği zayıflatmak olan saldırganlara karşı durabilmek olduğu ifade etti.

Eski başbakan Fuad Sinyora da bombalama eyleminin Lübnanlılar ve Müslümanlar arasında bölünme ve uyuşmazlığı göstermeyi amaçladığını özellikle belirtti.

(TUİÇ Akademi, Dailystar)

Zekiye Öksüzoğlu

TUİÇ Stajyeri

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.