4 Uygur’un İdam Cezası Onaylandı

0
47

Çin’de Yargıtay, “terör suçlarını” işledikleri gerekçesiyle idam cezasına çarptırılan 4 Uygur’un cezasını onadı. Söz konusu 4 kişi, Şincan Uygur Özerk Bölgesi’nde geçen yıl Ağustos ve Kasım ayları arasında 3 ayrı olayda 9 kişiyi öldürmekle suçlanıyor. Şincan merkezli Şincan Daily gazetesi ile resmi Xinhua ajansının haberine göre, idam cezasına çarptırılan 4 kişiden ikisinin, iyi haller göstermesinden dolayı ertelemeli idam cezasına çevrildiği kaydedildi.

Haberde, idam cezasına çarptırılanların ikisinin isminin Çince söylenişe göre Tuerhong Tuerdi ve Abudula Tueryacun oldukları ve bu kişilerin Kırgızistan sınırına yakın Aksu şehrinde patlayıcı dolu bir aracı geçen yıl 19 Ağustos’ta polisin üzerine sürdükleri ve 7 kişinin öldüğü, 15 kişinin yaralandığı olaylara karıştıkları ifade edildi. Olayın ardından Çin polisi şüpheli 4 Uygur’u tutuklamıştı. İdam cezası alan diğer iki kişiden Akeneyacun Nuer’ın Kasım 2010’da Hotan şehrinde bir polisi öldürmek, Abudukaiyoumu Abudureheman’ın ise Hami bölgesinde el yapımı silahla 2 kişiyi öldürmek suçundan bu cezaları aldıkları belirtildi.

2009’da bölgenin merkezi Urumçi’de Uygurlar ile Han Çinlileri arasında çıkan kanlı olaylarda resmi rakamlara göre 197 kişi ölmüş, bin 700’den fazla kişi yaralanmıştı. Ancak ölü sayısının resmi rakamların çok üstünde olduğu söyleniyor. Bu olaylara karıştıkları iddiasıyla şu ana kadar 25’ten fazla kişi idam edildi ya da idam cezasına çarptırıldı.

Çin’in her yıl binlerce kişiyi idam ettiği ve ülkede idam edilenlerin sayısının dünyanın toplamından daha fazla olduğu tahmin ediliyor. Çin, resmi olarak her yıl kaç kişinin idam edildiği konusunda açıklama yapmıyor.

(tuicakademi, cha)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.