AB Dış Politika Sorumlusu Ashton Kosova’da

0
57

AB Dış Politika Sorumlusu Catherine Ashton geçtiğimiz hafta içinde Brüksel’de Sırbistan Cumhurbaşkanı Tomislav Nikoliç ile görüşmesinin ardından Kosova Cumhurbaşkanı Atifete Jahjaga ve başbakan Hashim Thaçi ile bir araya geldi. Bu görüşmelerde ana gündem maddesi ise Sırp Belediyeler Birliği’nin kurulması ve işleyişiydi. Geçtiğimiz günlerde Kosova Başbakanı Hashim Thaçi, Sırbistan Başbakanı İlvica Daçiç arasında gerçekleşen görüşme sonucunda, Catherine Ashton’dan destek aldığını mecliste gerçekleşen bir oturumda belirtmişti. Bununla birlikte Sırbistan Cumhurbaşkanı Nikoliç’in ‘Priştine taviz verdi’ demecini başbakan Thaçi ‘Bu, tamamen bir siyasi olgunsuzluğun göstergesidir. Tipik bir Belgrad söylemi kullanılmış’ diyerek yorumlamıştı.

Kosova’da yapılan görüşmelerin sonucunda ise Başbakan Hashim Thaçi diyalog sürecinin, anlaşmanın sağlanmasına fayda sağlayacağını ve zemin hazırlayacağını belirtti. Anlaşma ile amaçlanan ise; Sırpların çoğunlukta olduğu Kosova’nın kuzeyinde yer alan bölgedeki sorunun çözülmesi, paralel devlet oluşumlarının feshedilmesi ve kuzeydeki Sırp belediyelerde seçimlerin yapılmasının ardından Belediyeler Birliği’nin kurulması konularıydı.

Dışişleri Bakanı Enver Hoxhaj Afrika Ziyaretini Gerçekleştirdi

Kosova Dışişleri Bakanı Enver Hoxhaj, resmi Afrika ziyaretinde Botsvana Dışişleri Bakanı Phandu Skelemani ile görüştü. Görüşmede gündem Kosova’da 2008 yılından beri olan gelişmeler ve Kosova’nın tanınmasıydı. Tanınma isteğine olumlu bakan Skelemani Kosova’nın desteklenmesi gerektiğini ve ticari ve kültürel işbirliğine gidileceğini belirtti.

Kosova Topluluklar ve Geri Dönüş Bakanı’ndan İstifa

Kosova Topluluklar ve Geri Dönüş Bakanı Radojica Tomiç görevinden istifa etti. Hükümet içi yapılan değişiklikle ilişkili olduğu düşünülen istifa sonucunda, Tomiç’in yerine Dalibor Jetviç’in getirileceği belirtildi.

İlk Resmi Görüşme Nihayet Gerçekleşti

Kosova Dışışleri Bakanı Enver Hoxhaj, Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Thorbjorn Jagland ile ilk kez resmi olarak görüşme yaptı. Bu görüşmede, Avrupa Konseyi Kalkınma ve İmar Bankası’na üyelik için Kosova’nın çalışmalarıyla ilgili bilgi verildi ve tam üyelik için destek beklendiği ifade edildi.

Merkez Bankası Başkan Seçimine Protesto      

Maliye Bakanlığı görevinden 14 Ocak’ta istifa eden Bedri Hamza 14 Mart’ta yapılan oylamayla Merkez Bankası Başkanı olarak seçildi. Muhalefet partilerinden Kosova Demokratik Birliği(LDK) İle Vetevendosye Hareketi’nin meclisteki oylamayı boykot edip salonu terk etmesine rağmen seçilen Bedri Hamza için diğer bir tepki de, Başkent Priştine’de Merkez Bankası önünde hükümet karşıtı ifadelerin yer aldığı pankartlar açıp protesto edilerek gerçekleştirildi.

(TUİÇ Akademi, Kosovaport, Kosova Haber Ajansı, Kosova Sot Gazetesi, Balkans, AA)

TUİÇ BALKAM

Şule ÇELİK

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.