AB Yüksek Temsilcisi Mogherini Kosova’da

0
82

 Batı Balkan ülkelerine yaptığı ziyaretler kapsamında Kosova’nın Başkenti Priştine’de Başbakan İsa Mustafa ile görüşen  Avrupa Birliği Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica  Mogherini, görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, “Sırbistan ile Kosova arasındaki diyaloğun alternatifi yok. Brüksel’de varılan anlaşmaların gerçekleşmesinde garantör işlevi göreceğim.” şeklinde konuştu.

 Kosova ile Karadağ arasındaki sınır anlaşmasına da değinen Mogherini, Kosova’ya vize serbestisi için şart koşulan anlaşmanın onaylanma vaktinin geldiğini vurguladı. Mogherini, vize serbestisi için iki şartın daha yerine getirilmesi gerektiğinin geçen Mayıs ayında açık bir şekilde belirtildiğini anımsatarak Kosova’nın, bu şartlardan biri olan organize suç ve yolsuzlukla mücadele konusunda ilerleme kaydettiğini söyledi.

 Mogherini, Kosova vatandaşlarına vize serbestisinin uygulanmasının diğer şartı olan Karadağ ile sınır anlaşması şartının da bir an önce Kosova meclisinde kabul edilmesi için siyasi partilere çağrıda bulundu.

Büşra Akbayrak – BALKAM Stajyer

Editör – Ayşe Enise Muş

Kaynak:

  • http://www.haberler.com/ab-yuksek-temsilcisi-mogherini-kosova-da-9331976-haberi/

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.