ABD, Afganistan’da Bomba Kullandı

0
78

 ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), Amerikan ordusunun envanterindeki en büyük GPS güdümlü nükleer olmayan bombasının, Afganistan’ın Nangarhar kentinin Archin kasabasında IŞİD-Horosan olarak bilinen; örgütün Afganistan’daki koluna ait mağara ve sığınakları imhâ etmek üzere kullanıldığını duyurdu.

 Saldırının yerel saatle Perşembe günü 07:32’de MC-130 tipi bombardıman uçağıyla gerçekleştirildiği ifade edildi. Al Jazeera’nin Afganistan muhabirinin edindiği bilgilere göre bombardımanda 37 IŞİD mensubu öldürüldü.

 Teknik adı büyük ordonat hava bombası olan GBU-43, Amerikan ordusunda kısaltması olan MOAB türetilen “tüm bombaların anası” (Mother of All Bombs) olarak da biliniyor. MOAB güdümlü bomba için 2002 yılında çalışmaların Pentagon tarafından başlatıldığı ve 2003’te tamamlandıkları biliniyor.

 ABD Hava Kuvvetleri envanterindeki bilgilere göre çeşitli testlere tâbi tutulduktan sonra MOAB bombası 2008’de Amerikan ordusunun envanterine eklendi.

 İlk kez bir harekâtta kullanılan bombanın 9 ton patlayıcı olmak üzere toplam 10,5 ton ağırlığında, 10 metre uzunluğunda ve bir metre çapında olmakla birlikte Amerika’nın sahip olduğu en büyük ikinci bomba olduğu da biliniyor.

Ülkü Aslıhan Talay – ORTAM Stajyer

Editör – Ayşe Enise Muş

Kaynak:

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.