ABD Dışişleri Bakanı Tillerson: Venezuela’da Darbe Olabilir

0
96

Meksika, Arjantin, Peru, Kolombiya ve Jamaika’yı içeren Latin Amerika gezisi öncesinde konuşan ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, Venezuela’da bir askeri darbe olabileceğini söyledi.

ABD’nin rejim değişikliğini ve darbeyi savunmadığını ve bu tür bir plan yapıldığı konusunda istihbaratı da bulunmadığını söyleyen Tillerson, Teksas Üniversitesi’nde yaptığı konuşmada buna karşılık darbenin mümkün olduğunu söyledi: “Venezuela ve Güney Amerika ülkeleri tarihinde, işler kötüye gittiği ve liderlik artık halka hizmet etmemeye başladığında ordu sık sık değişimi sağlayan unsur olmuştur” diye konuşan Tillerson şaka yollu, darbe olursa Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro’nun Küba’ya iltica edebileceğini de ekledi: “Mutfak çok ısınırsa eminim Küba’da ona sahilde güzel bir villa verebilecek bazı dostları vardır.”

Venezuela Dışişleri Bakanı Jorge Arreaza ise Tillerson’un sözlerini eleştirerek Latin Amerika ülkelerini “ortak düşmana karşı” birleşmeye çağırdı.

Küba’ya yaptığı resmi ziyaret sırasında konuşan Venezuela Dışişleri Bakanı “Emperyalizm düşmanımızdır. Trump Venezuela’ya nasıl saldırıyorsa, Orta Amerikalı göçmenlere ve Meksika’ya da aynı şekilde davranıyor. Emperyalizmin hiç bir şeye saygısı yok” diye konuştu.

Venezuela Devlet Başkanı, ABD’yi defalarca kendisine karşı bir darbe planının başını çekmekle ve 1999’da iktidara geldiğinden bu yana Sosyalist Parti tarafından uygulanan politikaların başarısız olması için uğraşmakla suçlamıştı.

Sinem DAY
o-Staj 2018 LATAM Stajyeri

Kaynakça:

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.