ABD, Pakistan İle Asker İş Birliğini Askıya Aldı

0
199

Amerika Birleşik Devletleri 5 Ocakta aldığı kararla, Pakistan yönetiminin tüm terör gruplarına karşı kararlı bir tavır takınmamasından ötürü askeri yardımlarını bir süreyle durduracağını belirtti. Bunun üzerine Pakistan Savunma Bakanı Khurram Dastgir, askeri yardımların kesilmesinin ardından ABD ile istihbarat ve askeri iş birliğinin askıya alındığını açıkladı.

Pakistan devlet radyosuna verdiği röportajda Dastgir, Pakistan’ın tüm terör örgütlerine karşı eşit mesafede durduğunu ve tepki verdiğini hatta ABD’ nin de desteği ile El-Kaide’ yi büyük ölçüde bölgeden temizlediğini belirtti. Ayırca bu tehditkâr açıklamalardan bir an önce vazgeçilmesi gerektiğini ekledi.

Savunma Bakanlığı’ndan yapılan yeni bir açıklamada, ABD’ nin Afganistan’da milyar dolarlık harcama yapmasına rağmen hezimete uğradığı belirtilirken, bu başarısızlığını Pakistan’a mal etmeye çalıştığı belirtildi.

Pakistan Ordu Komutanı Qamar Javed Bajwa ise ABD tarafından yapılan askeri yardımlar adına  “Biz bu yardımların yeniden gözden geçirilmesini istemiyoruz, sadece teröre karşı mücadelede verdiğimiz katkıların onurlu bir şekilde kabul görmesini istiyoruz.” dedi.   Bajwa, “ABD’ nin bu tutumundan sonra Pakistan halkı kendini ihanete uğramış hissediyor” ifadelerini kullandı.

Ahmet Mert İZMİR
o-Staj 2018 ORTAM Stajyeri

Kaynakça:

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.