ABD Sarkisyan’ı Uyardı

0
72

Orta Doğu ve Kuzey Afrika’daki otoriter rejimlerim peş peşe sarsılmasıyla gösteriler Ermenistan’a da sıçramıştı. Son yaşanan ayaklanmalar neticesinde muhalefet ve ABD, Ermenistan hükümetine uyarıda bulundu.

Eski Devlet Başkanı Ter-Petrosyan’ın öncülüğünde binlerce muhalif göstericilerin katıldığı 1 Mart yürüyüşünün ardından Ermeni Ulusal Kongresi (HAK) adına konuşma yapan Petrosyan, siyasi tutukluların serbest bırakılmasını, siyasi reformların yapılmasını ve başbakanın görevine son verilerek erken seçime gidilmesi gerektiğini vurgulamıştı. Ayrıca yaptığı açıklamada, istenilenlerin yerine getirilmemesi durumunda gösterilerin bütün ülkeye yayılacağını ve Devlet Başkanı Serj Sarkisyan’ı “Mübarekizasyon”un beklediğini söyledi.

ABD’den açıklama

ABD’nin Ermenistan Büyükelçisi Marie Yovanovitch de Ermenistan yönetimi uyararak, reformların vakti geldiğini ve uygulanması gerektiğini söyledi. Erivan Devlet Üniversitesi’nde sivil toplum ve medya temsilcileri ile öğrenci derneklerinin yöneticilerine seslenen Marie Yovanovitch, Ermenistan’ın Batılı bir demokrasi olabilmesi için özgürlüklerin sınırlarının genişletilmesi ve serbest seçimlere gidilmesi gerektiğini belirtti.

Marie Yovanovitch, sivil toplumun Ermenistan’da güçlenmesinin gerektiğini vurgulayarak, Avrupa standartlarının devlette, toplumda ve ekonomik hayatta uygulamasını istedi. Ermenistan anayasasında, yasalarda ve siyasi kültüründe yapılacak değişikliklerle özgürlük alanlarının genişleyebileceğini hatırlatan ABD elçisi, gazetecilere yönelik siyasi cinayetlerin de mutlaka önlenmesi gerektiğini vurguladı.

(tuicakademi-dha)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.