ABD Savunma Bakanı Kabil’e Ulaştı

0
43

ABD Savunma Bakanı Robert Gates Pazartesi günü Afganistan’ın başkenti Kabile ulaştı.  Bakanın seyahati, Afganistan’daki güvenlik sorumluluğun Afgan Silahlı Kuvvetlerine devrinin temmuz ayında başlayan hazırlıkları üzerine odaklanacak. Gates, askeri operasyonlarda Afgan birliklerinin daha büyük bir rol oynadığı birkaç alanı ve yeni polis birimlerini de ziyaret edecek.

Savunma Bakanı, ayrıca Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai ile birlikte üst düzey ABD ve NATO komutanlarıyla görüşecek.

Geçen hafta Afganistan’ın kuzeydoğusundaki Kunar eyaletinde gerçekleşen bir NATO hava saldırısı Afgan sivillerinin ölümüne neden olmuştu. Savunma Bakanı’nın seyahati bu olayın Afgan halkı ve ABD arasındaki gergin ilişkilere yol açtığı bir zamana rastladı.

NATO-ISAF Komutanı Orgeneral David Petraeus geçen hafta gerçekleşen operasyondaki sivil kayıplar için özür dilemişti. Devlet Başkanı Hamid Karzai, Pazar günü güvenlik danışmanlarıyla düzenlediği toplantıda Orgeneral David Petraeus’a bu özrün çoçukların ölümü için yeterli olmadığını söyledi. Afganistan lideri ‘NATO’nun askeri operasyonlarından kaynaklanan sivil ölümlerin artık kabul edilemez olduğunu’ belirtti.

Pazar günü erken saatlerde,  araçlarının Afganistan ile Pakistan sınırında yol kenarındaki bir bombaya isabet etmesi sırasında, 12 Afgan sivil ölmüştü ve 9 kişi de yaralanmıştı. Ölenlerin beşinin ise çoçuk olduğu bildirildi.

(tuicakademi,Voanews)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.