ABD Senatörleri Hindistan’a Dron Satılmasının Peşini Bırakmadı

0
98

 ABD’li üst düzey senatörler, son teknoloji ürünü koruyucu dronları Hindistan’a satılması konusunda yoğun bir çaba gösterdi.

 Demokrat Senatör Mark Warner ve Cumhuriyetçi meslektaşı Senato Dan Sullivan, bir program sırasında, Obama yönetiminde Hindistan’ı büyük bir savunma ortağı olarak belirleyen ABD Kongresinin, Hindistan-ABD ilişkisini bir basamak daha taşıma iddiasında bulunmuştu.

 Hindistan-ABD Asya Pasifik bölgesinde; Güney Çin Denizi işbirliğinde güçlü iken, Pakistan’da terörist sığınakları açısından Hindistan’da gelinen nokta oldukça gerideydi.

 Hindistan, şimdiye kadar ABD’den gelen teklifte isteksiz görünüyordu. Ancak Hint Okyanusunda, deniz gözetimi için önemli sayıda koruyucu dron talebinde bulunmuştu.

 Warner, Hindistan’ı NATO üyesi olmayan müttefikler kategorisinde bu projenin “Önemli Savunma Ortaklığı” olacağını ifade etti.

 Sullivan, Hindistan’la daima ortak bir ilgi alanı olduğunu söyledi. “Uluslararası terörizm alanında her iki ülke ile güçlü ilişkiler kurabileceğini düşünüyorum” dedi

Sümeyra Ekinci – APAM Stajyer

Editör – Ayşe Enise Muş

Kaynak:

  • http://www.indiandefensenews.in/2017/03/us-senators-push-for-sale-of-guardian.html
  • http://economictimes.indiatimes.com/news/defence/us-senators-push-for-sale-of-guardian-drones-to-india/articleshow/57440780.cms
  • http://indiatoday.intoday.in/story/us-senator-pushes-for-sale-of-guardian-drones-to-india/1/895732.html

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.