ABD ve Çin Arasında Gerilim

0
101

Çin Sivil Havacılık İdaresi (CAAC) tarafından, ABD merkezli dünyanın en büyük hava yolu şirketlerinden olan Delta Airlines ile ilgili çok sert bir açıklama yapıldı.

 

Delta’nın internet sitesinde Tayvan ve Tibet’in “ülke” olarak olarak gösterilmesine tepki gösteren Çinli yetkililer, firmaya “acil olarak özür dilemesi” çağrısında bulundu. CAAC 12 Ocak’ta hava yolu şirketinden olayı soruşturmasını istediğini açıkladı. Havacılık otoritesi, Çin’e uçan yabancı hava yollarının web sitelerini, uygulamalarını ve müşteriye ilişkin bilgileri bakarak benzer bir şeyin meydana gelmesini engellemek için Çin yasalarına ve düzenlemelerine kesinlikle uymalarını talep etti. 

 

Çin, Tayvan ve Tibet’in kendi toprakları içinde olduğunu ve bağımsız ülkeler olmadıklarını savunuyor. İngiltere, resmen Tayvan’ın bağımsızlığını kabul etmeyi reddeden Çin hassasiyetlerine saygı duyduğunu belirtti. Dışişleri Bakanlığı, “İngiltere Tayvan’ı bir devlet olarak tanımıyor ve Tayvan ile diplomatik ilişkisi yok.” dedi. Turistlere şu tavsiyede bulundu: “Herhangi bir protestoya karışmak veya Tibet bağımsızlığı çağrısında bulunmaktan kaçının. Böyle bir faaliyeti kayıt altına almayın. “

 

The Independent, Tibet’i ayrı bir ülke olarak tanımlaması nedeniyle Çin’in otel markası Marriott’a ateş püskürdüğünü, otel zincirinin Tibet ve Hong Kong’u ülkeler olarak listelemesinin ardından bir hafta boyunca Marriott web sitesini kapattığını bildirdi.

İpek ŞAHİN
o-Staj 2018 APAM Stajyeri

Kaynakça:

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.