ABD ve İngiltere’den Esad’a Özel Af Planı

0
37

ABD ve İngiltere, Suriye’deki sorunların çözümü için Devlet Başkanı Beşar Esad’a, Birleşmiş Milletler öncülüğünde İsviçre’de düzenlenecek geçiş süreciyle ilgili konferansa katılma teklifinin yapılmasını gündeme getiriyor.

Esad’a, kendisinin bu konferansa güvenli bir şekilde katılımını sağlamayı teklif edebilecekleri ve hatta bu durumda kendisine “merhametle yaklaşabilecekleri” ifade ediliyor. Ayrıca bu plan kapsamında Esad’a dokunulmazlık sağlanması da yer alıyor.

Guardian gazetesinde planın doğuşuyla ilgili, “Bu girişim, David Cameron ve Barack Obama’nın Meksika’daki G20 zirvesinde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’le ayrı ayrı yaptıkları ikili görüşmelerde Putin tarafından teşvik edilmelerinin ardından ortaya çıktı” ifadesi yer alıyor. Türkiye’nin de bir parçası olabileceği planın ayrıntılarıyla ilgili ise şunları belirtiyor:

“G20 zirvesinde yapılan bu tartışmalar temelinde, ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, şimdi de Birleşmiş Milletler eski Genel sekreteri Kofi Annan’a Suriye ile ilgili kontak grubu oluşturma planını değiştirmesi için bir konferansa ev sahipliği yapmasını önerecek. İsviçre’de düzenlenmesi planlanan konferansa Suriye hükümetinin temsilcileri, muhalefetin önde gelen isimleri, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin beş üyesi ve bölgede kilit önemdeki Türkiye ve Suudi Arabistan gibi ülkelerin katılması da isteniliyor. Rusya, İran’ın da katılabilmesi için baskı yapıyor.”

Ayrıca İngiliz basını Rusya’nın İran ısrarına ABD ve İngiltere’nin karşı çıktığını da ifade ediyor.

(Guardian Gazetesi, Dünya bülteni)

 

Eda KENDİR

UİÇ Derneği Stajyeri

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.