ABD ve İngiltere’den Yeni Suriye Planı

0
52

İngiliz basınında, ABD ve İngiltere’nin Suriye için yeni bir plan üzerinde çalıştıklarına ve Türkiye’nin de bu planda önemli role sahip olduğuna dair açıklamalar gündeme geldi.

Bu iki ülke Suriye’deki sorunların çözümü için Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’a, Birleşmiş Milletler öncülüğünde İsviçre’de düzenlenecek geçiş süreciyle ilgili konferansa güvenli bir şekilde katılımını sağlamaya teklif edeceklerini ve hatta bu durumda kendisine “merhametle yaklaşabileceklerini’’ dile getirdiler.

ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Birleşmiş Milletler eski genel sekreteri Kofi Annan’ı Suriye ile ilgili bir “kontak grubu” oluşturma planını değiştirmesi üzerine ikna etmeye çalışacakları bildirildi. Clinton bu plan yerine, Yemen modelindeki gibi bir geçiş için düzenlenecek konferansa ev sahipliği yapmasını önereceğini ifade etti. Ayrıca Şubat ayında Yemen’de Devlet başkanı Ali Abdullah Salih’e sivillere yönelik katliamlarına rağmen dokunulmazlık verilmişti. Şimdi ise Salih’in devlet başkanlığını devrettiği yardımcısı şimdi yeni bir anayasa hazırlıyor. İsviçre’de düzenlenmesi planlanan konferansa Suriye hükümetinin temsilcileri, muhalefetin önde gelen isimleri, Birleşmiş milletler Güvenlik Konseyi’nin üyeleri ve bölgede önemli kilit görevini gören Türkiye ve Suudi Arabistan gibi ülkelerin katılmasının istenildiği belirtildi. Rusya’nın ise, konferansa İran’ın katılması için baskı yaptığı da ayriyeten ifade ediliyor. Ayrıca İngiliz basınında Rusya’nın İran ısrarına ABD ve İngiltere’nin karşı çıktığına yönelik açıklamalar yer aldı.

(Dünya Bülteni, The Guardian)

 

Eda KENDİR

UİÇ Derneği Stajyeri

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.