AB’de “Genişleme Dursun” Tartışması

0
57

Almanya ve Fransa gibi ülkelerin, ekonomik krizi bahane ederek genişlemeye ‘moratoryum’ uygulanması fikri, tartışma yarattı. İngiltere şiddetle karşı çıktı.

Bu konuda bilgi veren üst düzey bir AB diplomatı, bazı AB ülkelerinin oyunun kurallarını değiştirmek istediklerini ve mali sorunları ‘bahane’ ederek, Hırvatistan’ın üyeliğinden sonra genişlemenin ‘dondurulmasını’ talep ettiklerini kaydederek şunları söyledi: “Bu konuda AB’de görüş birliği yok. Genişleme süreci dondurulsun fikrini ortaya atan AB ülkeleri ilk önce ekonomik krizin üstesinden gelelim daha sonra sürece kaldığımız yerden devam ederiz görüşünü dile getirdiler. Ancak bazı AB üyesi ülkeler ise buna itiraz etti. Bu kararın alınması için 27 ülkenin onayına ihtiyaç var. Şimdi bu konu kapalı kapılar ardında gizli bir şekilde tartışılmaya açıldı.”
İngiltere’nin Avrupa Bakanı David Lidington, tartışmaları doğrulayarak “AB genişleme sürecinin mali kriz öne sürülerek dondurulmasına, bir moratoryum getirilmesi düşüncesine karşıyız” dedi. Lidington, AB kriterlerini karşılayan ülkelerin tam üye olması gerektiğini söyleyerek, “Kriterleri karşılayan ülkeye ‘ama’, ‘fakat’ denmesine rağmen kriterleri karşılayan ülke tam üye olmalıdır’’ dedi.

Letonya Dışişleri Bakanı Edgars Rinkevics ise, İngiltere’nin AB genişleme süreciyle ilgili görüşünü paylaştıklarına dikkati çekerek, “Genişleme süreci Balkan ülkelerini de içine alacak şekilde devam etmeli. Biz de AB genişleme sürecine ‘yapay mola’  verilmesine karşıyız. Biz Türkiye gibi büyük ve önemli bir aktörü AB bloğu dışında bırakamayız’’ şeklinde konuştu.

(tuiçakademi, ntvmsnbc)

 

Eylül YERGAL

UİÇ Stajyeri

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.