ABD’nin Yeni Doktrini Her Türlü Eylemin Sorumluluğundan Kaçma Fırsatı Veriyor

0
84

Rusya Federasyon Konseyi Savunma ve Güvenlik Komitesi Başkanı Viktor Bondarev, ABD’nin yeni nükleer doktrininin, uluslararası arenada işlediği her türlü eylemin sorumluluğunu reddetme fırsatı verdiğini belirtti.

Bondarev, “Doktrinin metni, ABD yönetiminin her türlü sorumluluğunu ortadan kaldırıyor. Zira bu belgede, uluslararası arenadaki olayları ve bağımsız ülkelerin iç işlerindeki durumu istediği gibi yorumlaması yönünde büyük fırsatlar tanınıyor” dedi.

Doktrinde, “tehdit” veya “olağandışı şartlar” kriterleri için hiçbir net açıklamanın yapılmadığına dikkat çeken Rus senatör, “Gerçi ABD yönetiminin, bu gürültülü açıklamalardan eyleme geçecek kadar akılsız olduğunu sanmıyorum” ifadelerini kullandı.

Yeni doktrinde, Rusya ve Çin’e düşman olarak yaklaşılmayacağının belirtildiğine dikkat çeken Bondarev, “Bu tesadüf değil. Elbette ABD, dünyanın önde gelen iki güçle açık çatışmaya girmeyecek. ABD, silah ihracatından para kazanmak, petrol yataklarını kontrol altında tutmak ve insan sermayesini kendi çıkarları doğrultusunda kullanmak amacıyla yeraltı kaynağı zengini küçük ülkelerin topraklarını işgal etmeye devam edebilir” yorumunda bulundu.

Rus senatör, “ABD’nin nükleer doktrini, kimin küresel ölçekte gerçek saldırgan olduğunu gözler önüne seriyor” diye ekledi.

Demet DAMYAN
o-Staj 2018 AVRAM Stajyeri

Kaynakça:

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.