Afganistan İçin 2010 Nasıl Geçti?

0
64

Aralık 2009’da ABD Başkanı Barack Obama’nın West Point’te yaptığı konuşma ile açıkladığı Yeni Afganistan Stratejisi, 2010 yılında Afganistan ve bölge ülkeleri için başta askeri olmak üzere siyasi ve sivil açıdan da sıcak geçeceğinin habercisiydi. Özellikle Ocak ayının son haftasında İstanbul ve Londra’da, BM ve NATO’ya bağlı ülkelerin liderlerinin ve dışişleri bakanlarının bir araya geldiği toplantıların akabinde yapılan açıklamalar ile bölgede atılacak adımların rotası çizilmişti: Amerikan tarihinin en uzun savaşı olan Afganistan Savaşı’nda Sonun Başlangıcı’na gelinmişti.

Yeni Afganistan Stratejisi’nin üzerinden bir sene geçti ve Beyaz Saray, 16 Aralık 2010 günü 5 sayfalık bir rapor yayınladı. Raporda genel bir değerlendirmenin yanı sıra El-Kaide, Pakistan ve Afganistan’a ayrı birer başlık açıldı. Başkan Obama’nın deyimiyle Temmuz 2011’den itibaren ABD ve NATO güçleri askerlerini çekmeye başlayacak, bu süreçte güvenlik kontrolü vilayet vilayet Afgan polisi ve ordusuna devredilecek, 2014 sonu itibarıyla da tamamen muharip askerler çekilmiş olacak. Taliban’ın son yıllarda kazandığı ivmenin durdurulduğunu ve terörle mücadelede önemli ilerlemeler sağlandığını belirten Obama’nın sarf ettiği en kritik söz ise şu; “… kazanımlarımız hala kırılgan ve tersine dönebilir.”

Obama ve ekibinin bu değerlendirmelerdeki en önemli bulgusu bu açıklama. Zira BM başta olmak üzere insan hakları örgütleri ve sivil toplum kuruluşlarının hazırlamış olduğu raporlar durumun hiç de iyiye gitmediğini açıkça gözler önüne seriyor. Şubat ayında Afganistan’ın güneyinde Helmand vilayetinde 15.000 asker ile başlatılan Müşterek Operasyon’un amacı bir kaç aylık süre içerisinde Helmand ve Kandahar vilayetlerinde kontrolü ele geçirmekti. Sadece Aralık ayının son haftasında Kandahar’da gerçekleştirilen saldırılarda 10’dan fazla insan hayatını kaybetti.

Bununla birlikte BM’nin hazırlamış olduğu güvenlik haritalarını incelediğimizde Mart ayında güvenli olarak gösterilen 16 vilayetin durumunun Ekim ayında yüksek riskli olarak değiştiğini görüyoruz. Ayrıca Afganistan’ın orta, kuzey ve batı kesimlerinde düşük riskli olarak değerlendirilen bazı vilayetlerde de durumun daha kötüye gittiğini görüyoruz. En kötüsü ise çatışmaların en şiddetli ve yoğun geçtiği güney vilayetlerinde güvenlik durumunda bir iyileşme söz konusu olmaması.

Ayrıca hem koalisyon güçlerinde yaşanan kayıplar hem de sivil kayıplar önceki yıllara göre oldukça artmış durumda. Sadece 2010 yılında NATO ve ABD ordularının asker kaybı 700’ün üzerinde. Bu rakam 2001’den bu yana gerçekleşen toplam kaybın üçte birini oluştururken, 2009 verilerinin de 1.5 katı. Bunun yanında sivil kayıplar da 2010 yılı içerisinde 2000 rakamını aşmış gözüküyor. Yardım eli bekleyen binlercesi için de şartlar hiç iç açıcı değil zira Kızıl Haç örgütünün yaptığı açıklamaya göre son 30 yılda yaşanan en zor şartlar altında görev yapmaya çalışıyorlar.

Şimdi herkes Temmuz 2011’in gelmesini ve koalisyon güçlerinin ülkenin güvenliğini devretmeye başlamasını bekliyor. 2014 sonuna geldiğimizde de Afgan polisi ve askeri bütün vilayetlerin kontrolünü eline almış olacak. Tabii her şey yolunda giderse…

Kazanımlarımız hala kırılgan ve tersine dönebilir” diyen bir ABD, “Obama’nın Afganistan stratejisinin başarısız olduğunu iddia eden” bir Taliban, “Hamid Karzai’yi sorunun çözümünde güvenilir bir ortak olarak görmeyen” ABD ve NATO ülkelerinin önde gelen diplomatları, “terörle mücadelede artık Washington’un söylemlerini paylaşmayan ve tek çözümün Taliban ile masaya oturmak olduğunu” yineleyen Karzai ve “başarıyı ölü Taliban sayısı ile ölçen” diğerleri…

Satranç daha yeni başlıyor…

 

Salih Doğan

JTW ve Sorumlu Yazı İşleri Müdürü

USAK Araştırmacı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.