Afganistan’da Bombali Saldiri: En Az 95 Ölü, 158 Yarali

0
71

Afganistan’ın Başkenti Kabil’de hükümet ve elçilik binalarının bulunduğu bölge yakınında bomba yüklü ambulansla saldırı düzenlendi. En az 95 kişinin öldüğü, 158 kişinin yaralandığı saldırıyı Taliban üstlendi.

İtalya’nın Acil Yardım isimli örgütünün Afganistan Koordinatörü Dejan Panic, faaliyet gösterdikleri travma hastanesinin yakınında bomba yüklü ambulansla düzenlenen saldırıyı ‘katliam’ diye niteledi. Örgütün hastanesine, onlarca yaralı getirildi. Can kaybının daha da artmasından korkulduğu ifade edildi. Afgan İçişleri Bakanlığı’na göre, saldırgan ambulans sayesinde kontrol noktasından geçti. İlk kontrol noktasında polise, bir hastayı yakındaki hastaneye götürdüğünü söyleyerek ilerleyen saldırgan, ikinci kontrol noktasında ambulansa sakladığı patlayıcıları infilak ettirdi. Patlamanın şiddetiyle yüzlerce metre çapında binalar sarsıldı, etrafta enkaz oluştu, çukurlar açıldı.

Yasini, BBC’ye, ailesinin evinde yemek yerken patlamayı duyunca dışarı fırladığını ve mezbaha benzeri bir manzarayla karşılaştığını anlattı. Afgan vekil, ”Her yerde parçalanmış bedenler vardı. Tümüyle insanlık dışıydı.” dedi.

Ambulanslar hemen olay yerine gelirken çevredeki insanlar yaralıların kaldırılmasına yardım etti.

Ekim ayında bir hafta içinde Afganistan çapında düzenlenen bombalı saldırılarda en az 176 kişi öldü. Mayısta, Kabil’de bir intihar saldırısı 150 can alırken Taliban sorumluluğu olduğunu reddetti. Afgan hükümeti,Taliban bağlantılı Hakkani Örgütünün Pakistan’ın yardımıyla saldırıyı düzenlediğini söyledi.

Serap MET
o-Staj 2018 AVRAM Stajyeri

Kaynakça:

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.