Almanya Neo-Naziler’in Öldürdüğü Türkleri Anıyor

0
76

Almanya’da aşırı sağcıların öldürdüğü Türkler, Berlin’de düzenlenen devlet töreniyle anıldı. Irkçı örgütün kurbanlarının anısına bugün Almanya’daki resmi binalarda bayraklar yarıya indirildi, ülke genelinde bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu.

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Konzerthaus’taki (Konser evi) anma töreninde ırkçı cinayetleri işleyen Nasyonel Sosyalist Yeraltı (NSU) terör örgütünü kınadı. “Almanya Başbakanı olarak cinayetlerin aydınlatılması, bunların arkasındaki kişilerin ortaya çıkartılması ve yargılanması konusunda her türlü çabayı harcayacağıma söz veriyorum” diyen Merkel, bu tür olayların bir daha yaşanmaması için gerekli önlemlerin de alındığını ve çok sayıda araştırma  komisyonunun kurulduğunu söyledi.

Törene Merkel’in dışında, aralarında cumhurbaşkanlığı görevine vekalet eden Bavyera Eyaleti Başbakanı Horst Seehofer, Federal Meclis Başkanı Norbert Lammert, cumhurbaşkanı adayı Joachim Gauck, aşırı sağcılar tarafından öldürülen kurbanların yakınları, TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Ayhan Sefer Üstün, Komisyon üyeleri Nevzat Pakdil, Mustafa Erdem ve Malik Ecder Özdemir ve Türkiye’nin Berlin Büyükelçisi Hüseyin Avni Karslıoğlu’nun da bulunduğu yaklaşık 1,200 davetli katıldı.

Almanya’da NSU üyeleri Uwe Mundlos, Uwe Böhnhardt ve Beate Zschaepe, 2000 ile 2006 yılları arasında sekizi Türk, biri Yunan olmak üzere dokuz göçmeni, 2007 yılında da bir Alman polis memurunu öldürmüştü. Dokuz göçmeni aynı silah ile öldüren ırkçıların, kurbanlarının ölüm anlarını da kameraya aldıkları ortaya çıkmıştı.

Örgütün birinci kurbanı Enver Şimşek’in kızı Semiya Şimşek ve sekizinci kurban Mehmet Kubaşık’ın kızı Gamze Kubaşık törende Nazım Hikmet’in “Davet” şiirini okuyarak; “Yaşamak, bir ağaç gibi, tek ve hür ve bir orman gibi kardeşçesine, bu hasret bizim” dizeleriyle tüm Almanya’ya birlikte, kardeşçe ve barış içinde yaşama mesajı verdiler.

Törende kurbanlar anısına 12 mum yakıldı. Mumlardan 10’u NSU terör örgütünün katlettiği kurbanlar için yakılırken, bir mum daha önce ırkçı cinayetlere kurban gidenleri sembolize edecek. Diğer mum ise gelecekte ırkçı cinayetlerin olmaması için ülkeye ışık ışık tutması dileği ile yakıldı.

 

Sıla Sezge ÇINAR

UİÇ Stajyeri

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.