Almanya Savunma Bakanı İstifa Etti

0
66

Almanya Savunma Bakanı Karl-Theodor zu Guttenberg, doktora tezinin bazı bölümlerinin çalıntı olduğu iddiaları sonrasında istifa etti.

Kamuoyu yoklamalarında büyük farkla ’Almanların en çok güvendiği ve sevdiği siyasetçi’ sıralamasında iki yıla yakın bir süredir ilk sırayı kimseye kaptırmayan Federal Savunma Bakanı Karl-Theodor zu Guttenberg, doktora tezinin bazı bölümlerinin çalıntı olduğu suçlamalarından aklanamayarak istifa etmek zorunda kaldı.

Bugün Berlin’de bir basın toplantısı düzenleyerek kararını açıklayan 39 yaşındaki Guttenberg, istifa mektubunu Başbakan Angela Merkel’e sunduğunu ve tüm siyasi görevlerinden bugün ayrıldığını açıkladı. 2006 yılında Almanya’nın Bayreuth Üniversitesi’nde yazdığı doktora tezinin birçok yerinde, başka yazar ve araştırmalardan kaynak belirtilmeden alıntı yaptığı suçlamalarının bundan böyle görevini gerektiği gibi yerine getirmesine engel ve hükümetin de çalışmalarına yük olacağını söyleyen Guttenberg, bu konuda kamuoyunu kısmen yanlış bilgilendirdiği için özür diledi.

Almanya’nın en zengin ailelerinden birinin oğlu Karl Theodor zu Guttenberg’in istifa sonrasında etmesi eskiden çalıştığı ormancılık alanındaki işine dönmesi bekleniyor, Guttenberg’in babası Almanya’da ‘Ormanlar kralı’ olarak tanınıyor. Başbakan Angela Merkel’in istifa sonrasında Hannover’de süren ve dün akşam Başbakan Erdoğan ile birlikte açılışını yaptığı Bilgi ve İletişim Teknolojileri Fuarı CeBİT’te kalmayı tercih etmesi dikkati çekerken, Guttenberg’in yerine kimin atanacağı ise şu ana kadar kesinleşmedi

 (tuicakademi, VOAnews)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.