Annan: “Esad’la Görüşme Olumlu Geçti”

0
58

Birleşmiş Milletler ve Arap Birliği’nin Suriye özel temsilcisi Kofi Annan, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad ile başkent Şam’da bir araya geldi. Annan’ın Suriye’deki krizin çözümü için yeni bir yaklaşım benimsenmesi konusunda Esad ile görüş birliğine vardıkları belirtiliyor.  Annan, görüşmenin olumlu ve yapıcı geçtiğini söylerken, şiddeti sona erdirmenin gerekliliği ve yöntemleri üzerinde anlaşıldığını ayrıca silahlı muhaliflerle de bu konuda hemfikir olduklarını ifade etti. Siyasi diyaloğun başlaması için adım atılması gerektiğini, Beşar Esad’ın da bunu kabul ettiğini dile getiren Annan, ülkedeki şiddeti sona erdirecek yeni çözümlerin muhalefetle de paylaşılacağı yönünde açıklamada bulundu.

Kofi Annan’ın, Şam’daki temaslarının ardından Suriye’deki krizi görüşmek üzere ülkenin bölgedeki müttefiki İran’a geçtiği bildiriliyor.

Uluslararası toplumun tüm çağrılarına rağmen Suriye’de kanın durmadığı, Esad’a bağlı güçlerin çeşitli kentlerde muhaliflere yönelik hava destekli ağır silahlarla düzenlediği operasyonlarda ve açılan ateşte onlarca kişinin hayatını kaybettiğinin de altı çiziliyor.

(TUİÇ Akademi, Euronews, Dünya Bülteni)

 

Eda KENDİR

UİÇ Derneği Stajyeri

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.