Arap Birliği Suriye’den Gözlemcileri Çekmiyor

0
59

Kahire’de toplanan Arap Birliği dışişleri bakanları Suriye’de incelemeler yapan gözlemci heyetini güçlendirme ve görev süresini uzatmayı kararlaştırdı.

Diplomatik çevrelere göre Arap bakanlar, Suriye’deki gözlemcilere yardımcı olmak üzere BM’den teknisyen ve eğitmen isteme konusunu tartıştı ancak bir karar alamadı.

Suriyeli muhalifler ve insan hakları grupları, gözlemcileri eleştirerek hükümet kuvvetlerinin saldırılarını durdurmayı başaramadıklarını söylüyor. Bazıları Arap Birliğini 26 Aralık‘ta göreve başlayan gözlemcileri geri çekmeye çağırdı.

Arap Birliği yetkilileri, halen Suriye’de bulunan 150 kadar gözlemcinin çekilmesinin Kahire toplantısının gündeminde olmadığını açıkladı. Toplantıya aynı zamanda dışişleri bakanı da olan Katar Başbakanı Şeyh Hamid bin Cessil el-Thani başkanlık ediyor. Toplantıda bakanlar gözlemci heyetinin başkanı Sudanlı General Muhammed Ahmed Mustafa el-Dabi’nin Suriye’deki durumla ilgili ön raporunu da görüştü.

El-Cezire televizyonuna göre raporda Suriye güvenlik güçlerini saldırılarına devam ettiği ve ordunun kentlerden hala çekilmediği belirtiliyor.

Raporda Şam hükümetinin siyasi tutukluları bırakma sözünü kısmen yerine getirdiği, çok sayıda kişinin hala bilinmeyen yerlerde gözaltında tutulduğu da vurgulanıyor.

Toplantının yapıldığı otelin önünde 50 kadar gösterici Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad karşıtı sloganlar attı.

Öte yandan Suriye İnsan Hakları Gözlem Örgütü Pazar günü güneydeki Daraa ilinde meydana gelen çatışmada isyancı askerlerin 11 Suriye askerini öldürdüğünü, 20’sini de yaraladığını bildirdi. Merkezi İngiltere’deki örgüt Suriye’ye ordusunun doğudaki Deir el-Zour ilinde düzenlediği operasyonda bir sivilin öldürüldüğünü de öne sürdü.

BM, Suriye’deki çatışmalarda bugüne kadar en az 5 bin kişinin hayatını kaybettiğini tahmin ediyor. Şam hükümeti, şiddet olaylarından silahlı terörist grupları sorumlu tutuyor, 2 bin asker ve polisin öldürüldüğünü öne sürüyor.

 

(tuicakademi-VOAnews)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.