Arap Birliği’nden “Filistin Tanınsın” Başvurusu

0
35

Filistin Birleşmiş Milletlere tam üyelik başvurusu yapma kararı almıştı. Bu kararı resmi olarak destekleyeceğini daha önce açıklayan Arap birliği bir adım daha ileri giderek bizzat Birleşmiş Milletlere Filistin devletinin tam tanınması için başvuracak.

Katar’da yapılan Arap Birliği toplantısında kaleme alınan ve Reuters haber ajansının ulaştığı taslak belgede şöyle deniyor: “Batı Kudüs başkent olacak şekilde Filistin devletinin tanınması ve Birleşmiş Milletlere tam üye yapılması talebiyle BM’ye başvurulmasına karar verildi.”

AP haber ajansına konuşan Mahmud Abbas’ın üst düzey yardımcılarından Nabil Ebu Rdeneh de Katar’da toplanan Arap Birliği üyesi ülkelerin dışişleri bakanlarının Filistin’in girişimine destek verdiğini söyledi. Filistinliler, Ortadoğu sorununda süregelen tıkanıklığın çözülmesi için tek yolun Filistin devletinin tanınması olduğunu söylüyor.

Filistin Daha Önce Başvuru Kararı Almıştı

Filistin liderleri Ortadoğu barış görüşmelerinin tıkanmasından sonra Birleşmiş Milletlere başvurmaya karar vermişti. Arap Birliği resmi olarak bu başvurunun ardında bulunduğunu açıklamıştı. İsrail ise Filistin’in bağımsızlığının üzerinde uzlaşılmış bir barış anlaşmasından geçmesi gerektiğini savunuyor.

Güvenlik Konseyi Onayı Gerekiyor

Şu an Birleşmiş Milletlerde “gözlemci” konumunda olan Filistin’in tam üye olması için başvurusunun Güvenlik Konseyi tarafından kabul edilmesi gerekiyor. Konseyin daimi üyesi ABD’nin başvuruyu veto edeceği tahmin ediliyor.

 

(tuicakademi-ntvmsnbc)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.