Asya Pasifik Araştırmaları Merkezi

apam

APAM, Uluslararası İlişkiler Çalışmaları Derneği(TUİÇ) bünyesinde Kasım 2015’te faaliyetlerine başlamıştır. Dünyanın eski ve köklü toplumlarına ev sahipliği yapmış ve dünyanın dengesini değiştiren olaylara tanıklık etmiş olan Uzakdoğu Asya’nın; Çin ve Japonya gibi yükselen ekonomilerini ve bunların yarattığı siyasi ve ekonomi dengelerin değişimini başta olmak üzere bölgenin tarihini, kültürlerini ve toplumsal gelişmelerini araştıran merkezimiz, ayrıca Türkiye ile bölgede güç sahibi olan ülkelerin ilişkilerini incelemektedir. Türkiye’de Asya Pasifik çalışmalarının sınırlı sayıda olmasından dolayı merkezimiz; Asya-Pasifik bölgesi konusunda araştırmacıların yetiştirilmesine katkıda bulunmak,  Asya-Pasifik bölgesi ile ilgili iç ve dış yayınları toplayarak referans kaynağı olabilecek film, fotoğraf, slayt ve benzeri belgelere dayalı arşiv oluşturmak, Asya-Pasifik odaklı araştırma üretmek ve yayınlamak ve Asya-Pasifik bölgesi ile ilgili ulusal ve seminer, konferans, çalıştay ve benzeri toplantılar aracılığıyla ülkemizde Asya Pasifik bölgesinin iyi anlaşmasını amaçlamaktadır.

ni, dinlerini, toplumsal dönüşümlerini ve gelişmelerini, coğrafyasını başta olmak üzere diğer bölgelere de etki eden tüm alanlarının sosyal bilimler çerçevesinde araştırmaktayız.

Çalışmalarımız

‘Reflections on the US’ Pivot toward Asia on Sino-American Relations – Possibility of “hegemony”...

Introduction Throughout the history various territories seized the important part of the agenda in the world affairs in different time frames, thus Asia-Pacific was accepted...

Koordinatör

Doğukan Çetin
Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Uluslararası ilişkiler bölümü lisans öğrenime devam eden Doğukan Çetin, TUİÇ ailesine Asya Pasifik Araştıma Merkezi stajyeri olarak katıldı. Şu an, Asya Pasifik Araştıma Merkezi koordinatörü olarak yeni görevinde devam etmektedir. İyi derecede İngilizce bilmektedir.

dogukan.cetin[@]tuicakademi.org

Takip Edin

58,691BeğenenlerBeğen
509TakipçiTakip Et
5,372TakipçiTakip Et
27AboneAbone

Bültenler