Arnavutluk Başbakanı Sali Berisha Brüksel’de

0
62

Avrupa Popüler Partileri Belçika’nın başkenti Brüksel’de, Balkanlardaki kardeş siyasi partileri için bir konferans düzenledi. Seminerde stabilizasyon ve birleşmenin süreçleri konuşulurken, fırsatları ve zorlukları hakkında ise tartışmalar yapıldı. Başbakan Berisha, Arnavutluk ekonomi, turizm, sağlık, savaş karşıtı duruş, suç ve ceza kalkınma politikaları hakkında konuştu ve karşıt görüşler hakkındaki duruşunu da belirtti.

Berisha konuşmasında ‘‘Avrupa Birliği (AB) genelinden çok daha düşük bir suç oranıyla karşı karşıyayız. Geçtiğimiz yıl 4 milyondan daha fazla turisti Arnavutluk’ta misafir ettik ve hiçbiri bir sorunla karşılaşmadı. Ancak rüşvet ülkemizde hala çok büyük bir sorun, bunun aşılabilmesi için ciddi anlamda emek harcıyoruz. Sizlere ufak bir hatırlatma yapmak istiyorum. 1992 yılında Arnavutluk ve Angola dünyanın en fakir iki ülkesiydi. Bugün ise Arnavutluk, beş AB üyesi ülke ve beş tanede OSCE üyesi ülkenin önünde yer almaktadır. Bizler ayrıca dünyanın en az ölüm oranına sahip ülkesiyiz. Bu rakamların olşmasında bizlerden desteklerini esirgemeyen Avrupa Popüler Partilerine, Avrupa Parlamentosuna ve Avrupa Komisyonu’na çok şey borçluyuz. Arnavutluk muhalefeti hiçbir zaman AB karşıtı olmadı, ancak Parlamentoda yer almamakla hükümeti zor duruma sokup fırsatları azaltacaklarını düşündüler. Ancak, yanıldılar. Şuan hep beraber çalışıyoruz, iyi durumdayız, dürüstlük ve konstrüktivizm sayesinde anlaşma sağlayabildik’’ şeklinde açıkladı.

Avrupa Popüler Partileri Başkanı Joseph Daul, Başbakan Berisha’nın anahtar noktalarda özellikle adalet ve rüşvet konularında tebrik ederken net yanıtlar istedi.

Avrupa Parlamentosu Balkanlar Delegasyonu Başkanı Eduard Kukan, ‘‘Arnavutluk Başbakanından duyduğumuz üzere tüm alanlarda çok aktif bir şekilde çalışma yürütmekteler, ancak daha başarılı sonuçlar almak için ilgili tüm partilerle daha fazla anlaşma ve paylaşıma ihtiyaçları var. Somut sonuçlar ancak böyle paylaşımlar ile gelecektir. Bu da bizim için daha inandırıcı bir çalışma olacaktır.’’

Başbakan Berisha’nın belirttiği üzere Avrupa Popüler Partiler konferansı ilk kez Makedonya Dış İşleri Bakanı ve Kosova Dış İşleri Bakanı’nın katılımlarıyla en yüksek katılım sayısına ulaştı. Ayrıca Berisha bu yıl 100. Bağımsızlık Yıldönümü kutlamaya hazırlanan Arnavut halkı adına tüm katılımcıları şenliklere davet etti ve katılımlarının tüm ülkeyi ve özellikle de Berisha’yı gururlandıracağını söyledi.

 

Bahar Cansu KARA

UİÇ Derneği Balkanlar Çalışma Grubu

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.