Arnavutluk’ta Yeni Bir Denge

0
39

 Ortaklık Teklifine Yanıt Geldi

Arnavutluk’ta 23 Haziran’da gerçekleşecek genel seçimlerin öncesinde geçtiğimiz haftalardan beri hükümette yaşanan monoton süreç, bakanlıklarda yapılacak değişikliğe ilişkin kararname ile canlandı.

Entegre Sosyalist Hareketi Partisi Genel Başkanı İlir Meta’nın hükümetten resmen çekildiklerini bildirmesi ve ardından kabinede değişiklik yapılması ülke gündemini hareketlendirdi.

Sol bloğu genişletmek amacıyla Sosyalist Parti Genel Başkanı Edi Rama’nın ESHP’ye yaptığı ortaklık teklifi çok geçmeden yanıt buldu.

ESHP ana muhalefetteki SP’nin ortaklık teklifine olumlu yanıt verdi ve hükümetten resmen çekildi. Kısaca belirtmek gerekirse Demokratik Parti ile Entegre Sosyalist Hareketi Partisi 2009’da yapılan genel seçimlerde koalisyon hükümeti kurmuştu ve üç bakanlık ESHP’ye verilmişti. Bu sebeple ESHP’nin Dışişleri ve Sağlık, Ekonomi, Ticaret ve Enerji bakanlıklarında görevlendirilen üç bakanının görevinden ayrılması ve Başbakan Sali Berişa’nın kabinede değişiklik yapılmasını Cumhurbaşkanı Buyar Nişani’ye teklif etmesi dikkatleri bakanlıklarda görevlendirilmek üzere önerilen isimlerin üzerine çekti.

Söz konusu hükümette yapılacak değişiklikte; Dışişleri Bakanı Edmond Panariti’nin yerine Kültür, Turizm ve Spor Bakanı Aldo Bumci ve böylelikle Kültür, Turizm ve Spor Bakanlığı görevine de Visar Jiti’nin ismi önerildi.  Ekonomi, Ticaret ve Enerji Bakanı Edmond Hacinasto’nun yerine Florian Mima Ekonomi, Ticaret ve Enerji Bakanı olarak önerilirken aynı zamanda Başbakan Yardımcısı da olan Hacinasto’nun yerine Mukerrem Tafai’nin ismi sunuldu. Son olarak Halim Kosova Sağlık Bakanı Vangjel Tavo’nun yerine teklif edildi.

Cumhurbaşkanı Nişani’ye yapılan teklifin gün içerisinde onaylanmasının ardından kararname meclis tarafından da kabul edildi.

ESHP’nin hükümet ortaklığından ayrıldığını açıklamak üzere düzenlenen basın toplantısında düşüncelerini dile getiren İlir Meta yaşanan değişikliği olumlu olarak nitelendiriyor.

(TUİÇAkademi, Dernek Tiranatimes, Globalpost, The Vancouver Sun, Zee News, Balkaninsight, Yeni Şafak, Top Channel )

TUİÇ BALKAM

Derya DENİZ

Arnavutluk

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.