Avrupa Birliği Tacikistan’ı Destekliyor

0
70

Avrupa Komisyonu Doğu Avrupa, Kafkaslar ve Orta Asya Dairesi Başkanı Gunnar Wiegand, Tacikistan’ın Dünya Ticaret Örgütü’ne üyeliğini destekleyeceğini kaydetti.

Tacik resmi ajansının haberine göre, Duşanbe’de Avrupa Birliği ile Tacikistan arasındaki işbirliği komitesinin ilk toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıda, AB heyetine Avrupa Komisyonu yetkilisi Gunnar Wiegand, Tacikistan heyetine Ticaret ve Ekonomik Kalkınma Bakan Yardımcısı Hamidullohon Fakirov başkanlık etti. Toplantıda, 1 Ocak 2010 tarihinde yürürlüğe giren Tacikistan ile AB arasındaki işbirliği anlaşması ve AB’nin Orta Asya stratejisi kapsamında yapılan çalışmalar değerlendirildi.

Taraflar, ülkedeki makroekonomik kalkınma, devlet ve özel yatırımlar, sektörel kalkınma ve ticari işbirliği konularını ele aldılar. AB heyeti, Tacikistan’ın DTÖ’ye üyeliğini desteklediklerini belirttiler. Ayrıca, AB’nin Tacikistan bölgesel stratejisi kapsamında 2011-2013 yıllar aralığında bu ülkeye 62 milyon avro maddi destek yapılacağı kaydedildi. Bu finans kaynağının ülkede sağlık ve sosyal reformların hayata geçirilmesi, özel ve tarım sektörünün desteklenmesi gibi alanlarda kullanılması öngörülüyor. Toplantıya, Avrupa Birliği’nin Orta Asya özel temsilcisi Pierre Morel de katıldı.

(tuicakademi, cha)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.