Avrupa Hava Trafiği Felç Oldu

0
56

 İzlanda’da kül püskürtmeye başlayan Grimsvötn Yanardağı yüzünden birçok hava yolu, İskoçya ve Kuzey İngiltere’ye olan uçuşlarını askıya aldı. İzlanda’daki Grimsvötn yanardağının sebep olduğu kül bulutları Avrupa’da hava trafiğini olumsuz etkiliyor.

Salı günü İskoçya ve Kuzey İngiltere’ye 100’den fazla uçuş yapılamadı. Altı günlük Avrupa turu kapsamında İrlanda’yı ziyaret eden ABD Başkanı Barack Obama ve eşi Michelle de kül bulutları yüzünden Londra’ya olan seyahatlerini planlanandan bir gün önceye alarak pazartesi gecesi Londra’ya ulaştı.

British Airways, Salı öğleden önce Londra’dan İskoçya’ya yapılacak tüm uçuşlarını iptal etti. Lufthansa Edinburgh’a iki, Hollandalı KLM de İskoçya ve Kuzey İngiltere’ye olan 16 uçuşunu, Glasgowlu havacılık şirketi Loganair ve Eastern Airways Kuzey İngiltere’ye, Flybe, easyjet ve Aer Lingus da İskoçya uçuşlarını iptal etti. İngiltere Ulaştırma Bakanı Philip Hammond, önümüzdeki günlerde daha fazla iptallerin beklenebileceğini söylerken, yetkililer İskoç hava sahasının kapatılmasının söz konusu olmadığını bildirdi. AB yetkilileri de bu kez, geçen yıl Eyjafjallajökull yanardağının sebep olduğu kül bulutları yüzünden yaşanan olumsuzluk gibi bir durum beklemiyor. Geçen yıl yüzlerce uçuş yapılamamış ve Avrupa hava trafiği adeta felç olmuştu. Ancak AB Komisyonu’nun Ulaştırmadan Sorumlu Üyesi Siim Kallas uçakla yolculuk yapacak olanları önümüzdeki haftalarda yaşanabilecek aksaklıklara karşı uyardı. Her AB üyesi ülke, kül bulutu tehlikesine karşı ulusal hava sahasını kapatıp kapatmamaya kendisi karar verecek. Havacılık güvenliği uzmanları da hava yolu şirketlerinin uçuş yapıp yapmamaya kendilerinin karar vermesini tavsiye ediyor. Kül bulutlarının uçaklara ve bilhassa motorlarına ne kadar zarar verdiği uzmanlar arasında hala tartışma konusu.

Yetkililer, Avrupa’nın güney kesimlerinin de kül bulutlarından etkilenebileceği uyarısında bulunuyor. Avrupa Uçuş Güvenliği dairesi Eurocontrol, yanardağdaki faaliyetin aynı yoğunlukta devam etmesi halinde kül bulutlarının perşembe günü Fransa’nın batısı ve İspanya’nın kuzeyine de ulaşabileceğini bildirdi.

(tuicakademi, deutschewelle)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.