Avrupa’da Mezhep Çatışması

0
136

Kuzey İrlanda’nın Belfast kentinde iki gecedir Protestanlar ile Katolikler çatışıyor. Kentin doğusunda bulunan Katolik Mahallesi yakınlarında çıkan çatışmalarda, olaylara müdahale etmek isteyen polislere havai fişeklerle karşılık verildi.

Son 10 yılın en şiddetli çatışmalarının yaşandığı alana basın mensuplarının girmesi engellenirken, yaklaşık 700 kişinin karıştığı olaylarda yaralananlar var. İki kişinin aldıkları yanıklar dolayısıyla yaralandığı açıklanırken, bir basın fotoğrafçısı bacağından vurularak hastaneye kaldırıldı.

Kentin doğusunda üç el ateş edildiği, ancak ateş açan kişinin hedefinin bilinmediği de belirtildi.  Çatışmaların çıktığı mahallelerde geniş güvenlik önlemleri alındı, yollar kapatıldı.

Bölgede Britanya yanlısı Ulster Gönüllü Birliği son aylarda güç gösterisinde bulunmaya başlamıştı. Çatışmaların bu gelişme sonrasında alevlendiği tahmin ediliyor. 

Geçmişte de, Katolik ve Protestan mahallelerinin bitişik olduğu yerlerde sokak çatışmaları yaşanıyordu. Bununla birlikte 13 yıl önceki Hayırlı Cuma anlaşmasından bu yana bu tür olaylara nadiren rastlandı. 

(tuicakademi-ntvmsnbc)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.