Avusturya’dan Türkiye’nin Seçim Çalışmalarına Engel

0
54

Türkiye’de haziran ayında seçim yapılacağının kararının alınması sonrasında, Avusturya siyasi makamları konuyla ilgili açıklamalarda bulunmaya başladılar.

Avusturya Başbakanı Sebastian Kurz, günlük Kronen Zeitung gazetesine açıklamalarda bulundu. Gazete, Türkiye’de seçim kararının alınması sonrasında, Türk hükümet üyelerinin Avusturya’da da seçim çalışmaları yapacaklarını ve bunun da Avusturya’da kargaşaya yol açacağını yazdı. Konuyla ilgili Sebastian Kurz, Kronen Zeitung’un sorusuna cevap verdi. Gazete, Başbakan Kurz’un “Bu tür seçim çalışmalarının ülkemizde yapılmasına tümüyle karşıyım ve yasaklanması taraftarıyım.” dediğini 19 Nisan tarihli nüshasında belirtti. Ayrıca, Başbakan Kurz’un “Bu tür seçim çalışmalarının demokrasi anlayışımızda yeri bulunmamaktadır.” sözlerini de okuyucularına taşıdı.

Hükümetten konuya ilişkin tepki gecikmedi. Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik, “Avusturya Başbakanı ve Hollanda Başbakanı açıktır ki, bu kararları alırken demokratik değerlere yaslanmıyorlar, Türkiye düşmanı ve ırkçı siyasal hareketlere selam gönderiyorlar.” dedi.

Avusturya’da geçen yıl da benzer bir olay yaşanmıştı. Dönemin Şansölyesi, Türk bakanların seçim kampanyası yapmasına izin vermemiş ve Avusturya’da bir yasa yürürlüğe girmişti. Bu yasa kapsamında, Viyana hükümetine yabancı ülkelerin siyasi buluşmalarına müdahale etmesinin önü açılmıştı. Bir başka olay olarak, Türkiye’de yapılan referandum öncesinde Türk bakanlar, Almanya ve Hollanda’ya gitmiş fakat bu toplantılar iptal edilmişti. Bu gelişme, Ankara ile Avrupa Birliği ülkeleri arasında diplomatik krize sebep olmuştu.

 

 

 

Mustafa BİLGİN

O-Staj 2018 AÇAM Stajyeri

 

Kaynakça:

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.