Azerbaycan ve Kazakistan Arasındaki Ticaret Hacmi Büyüyor

0
81

Kazakistan ve Azerbaycan arasındaki ekonomik ilişkiler daha da güçleniyor. Son dönemde iki ülke arasındaki ortak projeler ve özel sektör dahilindeki iş ilişkilerinde kayda değer bir artış gözlemlendi.

Azerbaycan Devlet Gümrük Komitesi’nin paylaştığı bilgilere göre, geride bıraktığımız 2017 yılında Kazakistan ve Azerbaycan arasında 142 milyon dolarlık ithalat – ihracat gerçekleştirildi. 2016 yılında ise, bu sayı 124 milyon dolar civarında bulunuyordu. Kazakistan’ın, Azerbaycan’a olan toplam ihracatı aynı dönemde 108 milyon dolara ulaştı. Büyüme eğiliminin bu yıl da devam etmesi bekleniyor.

Konuyla ilgili Kazak medyasına konuşan Azerbaycanlı  Ekonomist Vugar Bayramov, “Giderek artan ticaret hacmine ve fırsatlara dair oldukça iyimser tahminlerimiz bulunuyor. Geçtiğimiz yıl büyümedeki önemli göstergelere rağmen fırsatların daha iyi değerlendirilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Buna rağmen, şahsen önümüzdeki yıllarda karşılıklı ticaret hacminin 300 milyon dolara ulaşmasını bekliyorum. 2018 yılının da,ticari ve ekonomik ilişkiler için olumlu bir yıl olacağına eminim.” ifadelerini kullandı.

Öte yandan, Kazakistan ve Azerbaycan’ın taşımacılık projelerine verdiği özel önem sayesinde, 2017 yılında iki ülke arasındaki yük taşımacılığı oranlarında bir önceki yıla göre yüzde 300’lük bir artış görüldü.

Begmurat ALLABERDİYEV
o-Staj 2018 AVRAM Stajyeri

Kaynakça:

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.