BAE, Yenilenebilir Enerji İle 192 Milyar Dolar Tasarruf Edecek.

0
72

 150 milyar dolar yenilenebilir enerji yatırımını 2050 yılına kadar hayata sokmayı hedefleyen Birleşik Arap Emirlikleri, bu yolla 182 milyar dolar tasarruf öngörüyor.

 Enerji Bakanı Suhail Al-Mazrouei, Berlin’de yaptığı açıklamada uygulanacak stratejiyi takip ederek hem çevreyi koruyacaklarını hem de tasarruf edeceklerini sözlerine ekledi.

 Güneş enerjisinin maliyetlerinin hızlıca düşmesinin ardından, Körfez ülkeleri ve Orta Doğu güç kaynakları için geliştirdikleri stratejileri gözden geçirmeye başlamıştı. Bunun ana nedeninin ise bölgede genellikle sıvı doğal gaz kullanılıyor olması olarak belirtiliyor.

 Birleşik Arap Emirlikleri, birkaç sene içerisinde sıfırdan başladığı temiz enerji hedefleri konusunda bir hayli hırslı gözükmesiyle göz dolduruyor. Eylül ayında, Çinli panel üreticisi JinkoSolar Holding ve Japon geliştirici Marubeni, Abu Dabi’de güneş panelleri inşa etmek için rekor teklif olan saatlik 2.42 cent olan kw fiyat vermişti. 2007 yılından bu yana 1 milyar dolar alt yapı çalışmalarına yatırım yapan Birleşik Arap Emirlikleri’nin önderliğinde Orta Doğu’nun enerji sistemlerini değiştirebileceği düşünülüyor

Enez Öztürk – ORTAM Stajyer

Editör – Ayşe Enise Muş

Kaynak:

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.