Barcelona Bağımsızlığını İlan Etti

0
54

İspanya’nın doğusundaki Katolonya bölgesinde bağısızlık yanlısı sivil toplum örgütleri “bağımsızlık oylaması” gerçekleştirdi.

Sembolik olarak yapılan oylamada katılımın yüzde 18,4 olduğu ve evet oylarının ise yüzde 91,46 olduğu açıklandı.

Katalonya’nın çeşitli küçük yerleşim yerlerinde 2009 Eylül ayından bu yana yapılan, hiçbir siyasi ve hukuki bağlayıcılığı bulunmayan bağımsızlık oylaması ilk defa Barcelona gibi büyük bir kentte yapılmasından dolayı ilgi çekti.

“Katalonya’nın Avrupa Birliği’ne entegre, sosyal, demokratik, bağımsız bir devlet olmasından yana mısınız?” sorusunun yöneltildiği halk oylamasını organize eden “Barcelona Decideix”den yapılan açıklamada, 257 bin 645 kişinin katıldığı bildirildi. Sonucu “çok olumlu” bulan Barcelona Decideix sözcüsü Alfredo Bosch, katılımın beklenenin üstünde olduğunu söyledi.

Katalonya’nın en büyük siyasi partisi olan iktidardaki Yönelim ve Birlik Koalisyonu’nun (CİU) Katalan parlamentosundaki grup başkanı Oriol Pujol da, katılımdan dolayı bu girişimin “kayda değer olması gerektiğini” savunarak, CİU olarak “Katalan halkının geleceğine karar vermesini sağlamak için öncülük yapacaklarını” vurguladı.

Barcelona’daki halk oylamasına 51 ülkeden uluslararası sivil gözlemci çağrılırken, Türkiye’den de bir kişinin gözlemci olarak davet edilmesi dikkat çekti.

(tuicakademi-CNN)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.