Barosso Balkan Turunu Tamamladı

0
97

Avrupa Komisyonu (AK) Başkanı Jose Manuel Barroso ve AB’nin Genişlemeden Sorumlu Komisyon Üyesi Stefan Füle, AB üyeliğini destekleme amaçlı bölge gezilerini Bosna-Hersek (BH), Karadağ ve Makedonya ziyaretleri sonrasında tamamladılar.

Gezinin 8 Nisan Cuma günü start aldığı Saraybosna’da Barroso, ülke cumhurbaşkanlığı üyeleri ile görüşmesi sonrasında yaptığı açıklamada, “BH’nin Avrupalı bir geleceğe sahip olması gerektiğini” yineledi. Başkan, AB’den siyasi ve mali yardım sözü de vermesine karşın, BH’nin “kendi üzerine düşeni yapması” gerektiğini de belirtti. Cumhurbaşkanlığı Reisi Nebojsa Radmanoviç, ülkenin AB üyelik yolunda sağlam şekilde ilerlediğini yineledi.

Karadağ’da, Barroso ve Füle Cuma günü Cumhurbaşkanı Filip Vuyanoviç ve Başbakan Igor Luksiç’in yanı sıra diğer yetkililerle bir araya geldiler. Burada konuşan Barroso, Podgorica’nın AB’nin üyelik müzakerelerini başlatma tarihi almak için koyduğu şartları yerine getirmede ilerleme sağladığını belirtmekle birlikte, başta hukukun üstünlüğü alanında olmak üzere somut sonuçlar alınması yönünde çağrıda bulundu.

Barroso, Cumartesi günü Ohrid’de düzenlenen AB üyeliği konulu bir konferansta söz alarak, Makedonya ile Yunanistan arasında uzun zamandır devam eden isim anlaşmazlığına çözüm bulma zamanının geldiğini, zira bunun Makedonya’nın AB üyelik sürecini hızlandıracağını söyledi.

(tuicakademi, Setimes)

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.