Batı Afrika, ‘Libya’dan Sızan Silahlardan’ Kaygılı

0
54

Batı Afrika Devletleri Ekonomik Topluluğu ECOWAS’ın Nijerya’da düzenlediği zirve toplantısında gündemin baş maddelerinden birini, Libya’dan sızan binlerce silahın bölge istikrarına yarattığı yeni tehditler oluşturuyor.

15 ülkenin hükümet başkanlarını bir araya getiren toplantıda daha fazla istihbarat paylaşımı, sınır kontrollerinin sıkılaştırılması ve silah ticaretinin engellenme yolları masaya yatırılıyor.

Gözlemciler, Sahra Çölü’nün altında uzanan Sahil kuşağında Libya çıkışlı silahların dolaşıma girdiğini söylüyor.

Savanlarla kaplı Sahil bölgesi ülkelerinden biri olan, ECOWAS üyesi Mali’de yeniden canlanan bir isyan hareketi Libya’dan gelen silahların etkisine bağlanıyor.

Bölgedeki çeşitli istikrarsızlıklarla evinden yurdundan olmuş insan gruplarının varlığı ve şimdi Libya kriziyle ortaya çıkan yeni silah akışı, tehlikeli bir bileşen oluşturuyor.

ECOWAS, topraklarından sürülmüş insan topluluklarına yardım götürmek amacıyla yoksul üyelere yeni fonlar sağlanacağını söylüyor.

Nijerya Dışişleri Bakanı Olugbenga Aşiru, örgütün bu konuda 3 milyon dolar yardım dağıtacağını vaadetti.

Zirve toplantısında ayrıca Batı Afrika sahilleri açıklarında giderek daha çok sayıda gemi kaçıran korsanlara karşı alınacak bölgesel önlemler tartışılıyor.

Korsan saldırılarının hem daha sık hem de daha kanlı biçimde meydana gelmesi endişe uyandırıyor.

En son olaylardan birinde Nijerya açıklarında bir kargo gemisinin kaptanı ve gemideki bir mühendis öldürülmüştü.

 

BBC

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.