Batı Sahra: MİNURSO’nun Görev Süresinde Değişiklik

0
45

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi 27 Nisan Cuma günü Batı Sahra’daki BM Misyonunun görev süresini yeniledi. Birkaç değişiklikten sonra, Sahara çatışmasıyla ilgili yeni karar en geç 30 Nisan Pazartesi gününe kadar Güvenlik Konseyi’nin oylamasına sunulması gerekti. Yeniden düzenlenmiş olan metin, BM misyonunun görev süresinin sadece altı ay uzatılmasını ve yıl sonuna kadar müzakerelerin sürdürülmesini gerektirmektedir.

 

Yenileme on iki oy ile onaylandı, Çin, Etiyopya ve Rusya çekimser kaldı. Çekimser kalan bu ülkeler ,Amerika Birleşik Devletleri’ni metnin başlatıcısı olarak suçluyor. Etiyopya protestoya bir doz ekledi. Addis Ababa kararın Sahra kayıtlarında Polisario’yla çatışan Fas’ın yerine gurur duyduğunu düşünüyor. Cherifian Krallığı da bu kararı memnuniyetle karşıladı, ki bu da BM’nin Büyükelçisi sözlerindeki yerini doğruluyor.

 

Diplomatların hepsi statükonun uzatılmasının kabul edilemez olduğunu kabul etti. Birleşik Devletler, Faslıların önerdiği özerklik planının ,“Batı Sahra halkının isteklerini karşılamada potansiyel bir yaklaşım” olabileceğini kamuoyuna açıkladı. Bağımsızlık için bir referandumun yapılmasını talep eden Polisario Cephesini kesinlikle reddeden bir öneri olduğunu söylemek mümkün.

 

 

 

 

Deniz ÜRESİN

o-Staj 2018 AFRAM Stajyeri

 

Kaynak:

 

 

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.