Belçika Irak’ın Hükümet Kuramama Rekorunu Elinden Aldı

0
39

Belçika’da 13 Haziran 2010 tarihinde yapılan erken seçimlerin üzerinden 249 gün geçmesine rağmen Avrupa Birliği’ne ev sahipliği yapan çift toplumlu Belçika’da federal hükümet bir türlü kurulamıyor. Politik krizin 600 milyon Euro’ya mal olduğunu ifade eden ekonomi çevrelerine karşın siyasi hava değerlendirildiğinde yakın zamanda bir uzlaşmaya varılacak gibi durmuyor. Bölündü bölünüyor denen ülkede bu gece yarısından sonra resmen ‘dünyada en uzun süren hükümet kuran ülke’ olarak tarihe geçecek.

Günler öncesinden bugünü bir şenlik içinde geçirme çağrısında bulunanlara karşı dünyaya ‘rezil’ oldukları iddiası ile 17 Şubat’ı bir ‘utanç günü’ olarak görenler de var. Sosyal paylaşım sitesi Facebook’taki çağrıya bakılacak olursa bu akşam Gent şehrinde düzenlenecek olan halk şenliğine binlerce kişi katılacak. BCC, El Cezire, ZDF gibi uluslararası kanalların da Belçikalıların ‘sevinç gösterilerini’ görüntülemek için halk şenliğinde olacakları ifade ediliyor.

13 Haziran’daki erken genel seçimlerinden sonra Valon ve Flaman siyasiler özellikle devlet reformu konusunda anlaşamıyor. Flamanların daha fazla özerklik talepleri Valonların ‘ülke parçalanacak’ endişesine takılıyor. Kral II. Albert’in görevlendirdiği arabulucular da Valon ve Flaman siyasileri bir uzlaşma metnine ikna etmede başarılı olamadı. Son olarak Valon liberallerin ağır topu Didier Reynders’e verilen arabulucuk görevi 1 Mart tarihine kadar yeniden uzatıldı. Dünya’ya ‘rezil olan’ Belçika’dan önce de Irak’ta taraflar hükümet oluşturmak için uzlaşmaya 248 günde varmışlardı.

 

(tuicakademi) – İlknur Yantuna

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.