Belçika’ya Ruanda Soykırımı Davası

0
254

Ruanda soykırımından kurtulanlar, Belçika devletinin soykırımda sorumluluğu olduğu iddiasıyla Brüksel İstinaf Mahkemesi’nde dava açtı.

Davacılar, Belçika devleti tarafından görevlendirilen yetkililerin, 1994 Nisan’da Tutsilerin bulunduğu bir okulu korumasız bırakarak Ruanda’da bulunan Belçikalıların tahliyesine yardıma gittiğini, bu nedenle okulda bulunan yaklaşık 2 bin kişinin Hutular tarafından katledildiğini savundu.

100 bin avro tazminat talep eden davacılar, mahkemenin Belçika devletinin Ruanda soykırımında rol oynadığına yönelik bir hüküm vermesini bekliyor. Daha önce, 2010 yılında benzer bir davaya bakan Brüksel İstinaf Mahkemesi, görevlilerin Belçika devletinin emrinde olduğunu ve devletin verdiği emir üzerine okulu terk ettiğini kabullenmişti.

Birleşmiş Milletler, 1994’de gerçekleşen Ruanda soykırımında, 4 ayda yaklaşık 800 bin kişinin öldüğünü kaydediyor.

Ruanda tarihine  göz gezdirdiğimizde Belçika 1890’dan, 1950’ye  kadar Tutsileri el üstünde  tutmuş  ve Huttuları hayatın  her kesiminde  ezmiştir. 1950’den  itibaren Belçika, Huttuları desteklemeye  başlayınca Huttular, Tutsilerden  öç almak düşüncesine kapılmış, 800 bin kişinin  ölümüyle sonuçlanmıştır. Aslında bakarsak, Huttu-Tutsi diye bir şey yoktur. Sadece, Belçika kendi çıkarları doğrultusunda halkı bir iç çatışmaya sürüklemiş ve yaşanan  bu olay Belçika’nın tarihinde kara leke olarak kalacaktır.

Gürkan ŞENTÜRK
o-Staj 2018 AFRAM Stajyeri

Kaynakça:

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.