Beşar Esad Halka Seslendi

0
66

Suriye Lideri Esad, ülkesinde yaşananlardan mikrop diye tanımladığı muhalifleri sorumlu tuttu. Ulusal diyalog ve reformların devam edeceğini vurgulayan Esad, Ağustos ayında parlamento seçimleri yapmayı planladıklarını da belirtti. Suriye lideri Türkiye’ye kaçanlara da “dönün” çağrısı yaptı.

Suriye Lideri Beşşar Esad, ülkesinde yaşanan olayları değerlendirdiği bir konuşma yaptı. Halkına güvendiğini söyleyen Esad, ortalıkta pek çok dedikodu dolaştığını ancak kendisi için dedikodulardan çok yarattığı etkinin önemli olduğunu belirtti. Suriye Devlet Başkanı, ağustos ayında parlamento seçimleri yapmayı planladıklarını da konuşması sırasında dile getirdi.

Beşşar Esad konuşması sırasında Türkiye’ye kaçanlara ‘dönün’ çağrısında da bulundu. 

Ellerine yeni bilgiler geldiğini vurgulayan Suriye Lideri “söylentilere gelince, emin olun ki bunlar gerçek değil. Ülkemiz için çok anlamlı ve önemli bir noktada bir araya geliyoruz. Geçmişte dökülen bütün kanlar ve açılan bütün yaralardan yepyeni ve parlak ve Suriye yaratacağız” diye konuştu.

Esad, ülkesinde yaşananların arkasında fırsatçılar olduğunu ileri sürdüğü konuşmasına şöyle devam etti:

“Çok önemli şeyler yaşandı. Güvenliğimize yönelik adımlar atmak zorunda kaldık. Pek çok Müslüman öldü ya da yaralandı. Yaşananlar büyük bir kayıptır. Üzüntü duyduğumu tekrar ifade etmek istiyorum.  Bu krizin en önemli sonucu, pek çok hayatın kaybedilmesidir. Artık bunları geride bırakıp daha güzel bir Suriye’ye dönmek ve yeni kararlar almamız gerekiyor.”

Geçmişi Değerlendirmeliyiz

Bu eylemlerin bizi yönetmesindense bizim olanları yönetmemiz gerekiyor.Geçmişe dair analizler yapmak zorundayız ve yaşananların nedenlerini ve sonuçlarını ortaya koymak zorundayız.

 “Komplonun Ardında Mikroplar Var”

“Medyada gördüğümüz olaylar ortada bir komplo olduğunu açıkça ortaya koyuyor. Zayıf olduğumuz noktalar neler, bunları belirlememiz gerekiyor. Bu olayların faillilerini tespit etmemiz ve ülkemizi bu mikroplardan temizlememiz gerekiyor. Bu mikropları temizlemeden sorunları bitirmemiz mümkün olmayacak. Krizin aylar ya da yıllar alacağını düşünmüyorum.”

Dış Güçler

Uluslararası alana bakarsak, üzerimizde çok büyük bir baskı var. Bugüne kadar sahip olduğumuz ilkelerden vazgeçmemiz için baskı yapılıyor. Suriye’de olup bitenlerin çeşitli bileşenleri var. Hukukun üstünlüğü çok önemli.

Samimi Göstericiler Var

Gösterileri düzenleyen bazıları samimi ama bazıları için bu durum söz konusu değil. Bu sorunu ortaya çıkaranlar çok küçük bir grup. Elbette halkın, taleplerini ortaya koyanlara izin vermeliyiz ama bazı gruplar kendi gündemlerini ortaya koymaya çalışıyorlar. Bunları ayırmalıyız. Biz dışarıdan gelen müdahalelere karşıyız.   

İşsizlik Önemli

İşsizlik gibi bazı sorunların farkındayız. Özellikle genç kuşaklar için var olan sorunları çözmek için adım attık. 30 yıldan fazladır devam eden taleplerin dikkate alınması gerekiyor.

Genel Af

Genel af kimler için genişletilebilir, bununla ilgili görüşmeler yürüttük ve yürütüyoruz. Ama suçlular da yasal ve meşru taleplerin ardına saklanmaya çalıştılar. Eğer bu yasadışı eylemleri gerçekleştirenler ülke dışındaysa buraya getirilmeli.

“Dinimizden de Uzak”

Ana caddeleri kapatmak zorunda kaldık.  Alınan önlemler nedeniyle ekonomi de zarar gördü. Bu bölgedeki insanlar da zor durumda kaldı. Burada ortaya koyulan düşünceler dinimizden de çok uzak.

“Son Model Silahları Var”

Bir kez daha söylüyorum. Bu bileşenlerden kurtulduğumuz zaman süreç çok daha iyi işleyecek. Bu kişiler silaha sarıldılar, cinayet işlediler, katliam yaptılar. Bu grupların bir kısmının elinde son model silahları görmek de şaşırtıcı.

Halk Engelledi

Neredeyse bazı yerlerde başarılı oluyorlardı ama halk hayatları pahasına onların karşısında durdu ve başarılı olmalarını engelledi. Sivil halkın karşı çıkışı olmasaydı, durum daha kötü olacaktı. Halkımızın farkındalığı sayesinde gerçekte olanla provokasyonlar arasında ayrım yapabildiler. Burada ulusal ölçekte büyük bir farkındalık olduğunu belirtmemiz gerekiyor. Reformları yolundan saptırmaya çalışanlar var. Bunların halkın talepleriyle ilgisi yok.

Öncelikli Konular Belirlendi

Bedel hepimiz için ağır olacak. Şunu da eklemek istiyorum; fırsatlar ve koşullar açısından çok önemli gelişmeler söz konusu. Şu anda, bugüne kadar olanların bir an önce çaresini bulmamız gerekiyor. Gerçeklere göre hareket etmek zorundayız ve gerçekleri anlayabilmek için bütün açılardan yaşanan sorunları ele almak zorundayız. Öncelikli konular belirlendi ve duygusallığa yer vermeden bu bilgileri paylaşabilirim.  

Suriyelilerin Cesaretleri Olağanüstü

Geleceğimizi bunlar üzerine kurmamız gerektiğini söylüyorum. Yarına umutla bakmalıyız. Konuşmamı da tüm olumsuzluklara rağmen, halkımızın desteği ve cesareti olağanüstüydü. Ben böylesi bir cesaret görmediğimi ifade etmek istiyorum. Ben de tüm Suriye vatandaşlarına aynı duygularla karşılık veriyorum.

Reformlar Bu Yıl Tamamlanacak

Daha kapsamlı reformların yapılacağını ve önemli bütün adımların atılacağını ifade etmek istiyorum. Önemli olan vatandaşların öfkelerini ama aynı zamanda sadakatlerini ortaya koymalarıydı. İnsanlar zor durumda kaldı ama buna rağmen tüm vatandaşlarımız destek ve sadakatlerini ortaya koydular. Bundan sonra da reformlarımızı devam edecek. Yılsonuna kadar reformları tamamlamayı hedefliyoruz. Halkın bunu istediğini biliyorum.

En Önemli Sorun Yolsuzluk

En önemli sorunlardan biri yolsuzluk… Yolsuzluk mutlaka ele alınacak.  Kim yolsuzluğa bulaşmışsa eyleme geçeceğimizi ifade etmek istiyorum. Yolsuzluğa karşı mücadele edeceğimizi bilmenizi istiyorum. 

Ulusal Diyalog Çağrısı

İlerdeki günlerde yeni toplantılar düzenlenecek ve ulusal diyalogun temel kuralları ortaya konulacak. Bu ulusal diyaloga tüm kesimler katılacak. Hiç kimseye ayrım uygulanmayacak ve milyonlarca insanın talebi dikkate alınacak. Vatandaşlarımızın isteği üzerine olağanüstü hal uygulaması kaldırıldı. Galiba pek çok kişi, bunun ne anlama geldiğinin tam olarak farkına varamadı. Artık insanlar doğrudan eylemelere katılabiliyor ve pek çok durumda mahkemelerden izin almak zorunda değil. Ama olağanüstü halin kaldırılması insanların hukuku çiğnemesi anlamına da gelmiyor.

(tuicakademi-ntvmsnbc)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.