Beyrut’un Güney Banliyösünde Patlama

0
64

Güvenlik kaynakları, Salı günü Hizbullah’ın kalesi olan Başkent Beyrut’un güney banliyösündeki bir otoparkta gerçekleşen bombalama eyleminde bir kişinin öldüğünü ve düzinelerce insanın yaralandığını açıkladı.

 

Yaklaşık 40 kg ağırlığındaki patlayıcının otopark etrafında ciddi hasara yol açtığı belirtildi.

Askeri bomba uzmanlarına göre patlama yaklaşık olarak 2 metre genişliğinde ve 2 metre derinliğinde bir krater bıraktı.

Lübnan Kızılhaç yetkilisi George Kettaneh hastanelere taşınan 37 yaralı olduğunu söyledi. Yaralıların durumunun kritik olmadığını da açıklamalarına ekledi. Bu eylemin bu yıl içinde Suriye’deki direniş gruplarından Hizbullah kalesine yapılan ikinci misilleme saldırısı olduğunu da dile getirdi.

Mayıs ayında da güney Shiyah banliyösünde gerçekleşen ikiz bir roket saldırısında dört kişinin yaralandığını hatırlattı.

Hizbullah milletvekili Ammar, partisinin “bölgedeki ABD-İsrail projesi karşı karşıya oldukları için siyasi hedef oldu″ dedi

İçişleri Bakanı Mervan Charbel de olayla ilgili olarak “sabotaj eylemi″ tanımlamasında bulundu.

Qabbani, Ramazan ayında birlik için Lübnan’a çağrıda bulundu

Lübnan Baş Müftüsü Şeyh Raşid Qabbani, bu Ramazan ayı boyunca yaşanan gerginlikler karşısında tüm Lübnan’ın birleşmesinin dinî ve ulusal görevi olduğu konusunda Pazartesi günü açıklamalarda bulundu.

Fitneye karşı mücadele, Müslümanlar ve Hıristiyanlar için dini ve milli bir görevdir diyen Qabbani, Lübnan’da El-Fetva’nın herkes ile işbirliği yaparak fitne ve nedenlerine karşı ülkede koruyucu aktif bir rol oynadığını Ramazan mesajında ​​söyledi.

Ayrıca kutsal ay boyunca hoşgörü yaymak için tüm mezhep ve inançların birliğinin gerekli olduğunu belirtirken Lübnan’ın böylece ülkenin başına bela olan çatışmalara yenik düşmeyeceğini dile getirdi.

Qabbani insanların güvenini kazanmak için siyasi ve dini liderleri ılımlı siyasi söylem ve çalışmalarla diyalog kurmaları için sorumluluklarını üstlenmeye davet etti.

(TUİÇ Akademi, Dailystar)

Zekiye Öksüzoğlu

TUİÇ Stajyer

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.