Bir Azınlık Krizi Daha mı Geliyor?

0
79

 Makedonya’da Arnavut partilerin oluşturduğu platforma karşı ‘Ortak Makedonya İçin’ sivil toplum inisiyatifi organizasyonunda başlatılan protestolar bir ayını doldurdu. Dün akşam 31. kez düzenlenen protesto yine başbakanlık binası önünde toplandı.

 Protestocular, Makedonya’nın bütünlüğünü zedeleyeceğini düşündüğü Arnavut partilerin oluşturduğu platformun tamamen reddedilmesini istiyor. “Ortak Bir Makedonya İçin” isimli sivil toplum örgütü, Arnavut partilerin kurduğu platformu protesto ediyor. Protestocu grup, ülkede iki dilliliğe karşı olduğunu ifade ediyor.

 Makedonya’da tam 27 farklı azınlık yaşamakta. En önemli iki azınlık ise Müslüman Makedonya Arnavutları daha çok ülkenin batı bölgesinde yaşıyor. Arnavut nüfusun en yoğun olduğu bölgeler Kumanovo, Üsküp, Tetovo, Gostivar, Debar, Kicevo ve Struga. Arnavutlar ile Makedonlar arasındaki gerginlik, 1991’de Makedonya’nın bağımsızlığını kazanmasından çok önce başlamıştır. Arnavutlar, Makedonlar ile birlikte “kurucu millet” statüsü talep ettiğinden ülkede yaşayan azınlık nüfus tartışmaları çok önemli.

Miraç Aktaş – BALKAM Stajyer

Editör – Ayşe Enise Muş

Kaynak:

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.