Birleşik Arap Emirlikleri Bölgede Ekonomik Özgürlükte İlk Sırada

0
122

 Washington merkezli düşünce kuruluşu olan Ekonomik Özgürlük Endeksi 2017 verilerine göre BAE bölgesel olarak birinci, uluslararası alanda ise sekinci sırada yer aldı.

 Heritage Foundation verilerine göre, BAE 2016 yılında uluslararası sıralamaya göre 25. sırada ve bölgesel olarak ise ikinci sıradan, 2017 yılında uluslararası sıralamada sekinci ve bölgesel olarak ilk sıraya yerleşti. Böylece 12.sırada olan Birleşik Krallığı, 14.sırada olan Lüksemburg’u ve 17.sırada olan ABD’yi sıralamada geçmiş oldu. BAE aynı zamanda son rakamlara göre Danimarka ve İsveç’ten de ön sıralarda yer alıyor.

 Uluslararası alanda ilk sırayı Hong Kong alıyor, onu sıralamada Singapur ve Yeni Zelanda ikinci ve üçüncü ülkeler olarak takip ediyor.

 Körfez ülkelerinde ise Katar, Bahreyn, Kuveyt, Suudi Arabistan ve Umman sırasıyla 29., 44., 61.,64. ve 82. sıralamasına sahip.

 Endeks 186 ülke arasında ekonomi-politik gelişmelerini analiz ediyor. Ülkeler hukukun üstünlüğü, hükümetlerinin boyutu, düzenleme verimliliği ve pazarların açıklığına göre 12 ekonomik özgürlük önlemi üzerine değerlendiriliyor ve derecelendiriliyor.

Filiz Kahraman – ORTAM Stajyer

Editör – Ayşe Enise Muş

Kaynak:

  •  http://gulfnews.com/news/uae/government/uae-tops-region-in-economic-freedom-1.1980229

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.