Birleşik Arap Emirlikleri’nden Hürmüz’e Petrol Boru Hattı

0
110

İran son aylarda birçok defa petrol ticareti için önemli bir işlevi olan ve kilit geçiş noktası sayılan Hürmüz Boğazı’nı kapatma tehdidinde bulunmuş, sonrasında ise boğazda gerçekleştirdikleri tatbikatlarla gündeme gelmişti. Bu tehditler karşısında önlem almak için girişimlerde bulunan Birleşik Arap Emirlikleri (BAE)’nin ise alternatif bir petrol boru hattını hizmete açtığı bildirilmişti.

Açılış törenine BAE yetkililerinin yanı sıra Shell, Total ve ExxonMobil gibi şirketlerin temsilcilerinin de katıldığı 370 km uzunluğundaki yeni boru hattının, emirliklerin batısındaki sahalardan başlayıp doğu kıyısındaki depolama tesislerinin bulunduğu Fuceyra’ya kadar uzandığı belirtiliyor. İlk aşamada günde 1,5 milyon varil ham petrol taşıma kapasitesiyle açılan boru hattı, ülkenin Hint Okyanusu’na doğrudan açılabilmesine olanak sağlıyor.

Sadece bir günde 2,4 milyon varil ham petrol ihraç eden BAE, tam kapasiteye ulaşması beklenen yeni hat üzerinden bu miktarın üçte ikisinin taşınmasını hedefliyor. BAE yetkilileri bu projenin petrol alıcılarına daha fazla petrol ulaştırma olanağı sağladıklarını ifade ediyor. Hâlihazırda dünya piyasalarına giden petrolün beşte biri Hürmüz Boğazı’ndan geçmekteyken, şimdi Umman gibi BAE de petrolünü doğrudan Hint Okyanusu’na ulaştırabilme fikrinden memnun gözüküyor.

(TUİÇ Akademi, Zaman, BBC)

 

Yelda ÖZTAŞ

UİÇ Derneği Stajyeri

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.