BM Güvenlik Konseyi Filistin’i Görüşecek

0
38

Konsey, Filistin’in tam üyelik başvurusunu görüşmek üzere Çarşamba günü toplanacak. Müzakerelerin haftalarca sürebileceği belirtiliyor.

BM Güvenlik Konseyi, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas tarafından geçen cuma yapılan tarihi üyelik başvurusunu ilk kez ele aldı.

Basına kapalı olarak 40 dakika kadar süren danışma toplantısından sonra Güvenlik Konseyi’nin dönem başkanı Lübnan’ın BM Daimi Temsilcisi Newaf Salam, Konsey’in Filistin’in tam üyelik başvurusunu resmi olarak görüşmek üzere çarşamba sabahı (TSİ 16.30’da) toplanacağını bildirdi.

Diplomatlar, ABD’nin gerekirse veto edeceğini açıkladığı Güvenlik Konseyi’ndeki müzakerelerin haftalar sürebileceğini belirtti.

BM nezdindeki Filistin Büyükelçisi Riyad Mansur da gazetecilere yaptığı açıklamada, Güvenlik Konseyi’nin Filistin’in BM üyesi olmasına izin vermesini umduklarını belirterek, 131 ülkenin Filistin’i egemen bir devlet olarak tanıdığının altını çizdi ve Güvenlik Konseyi’nin sorumlu davranacağını ümit ettiğini söyledi.

Mansur, ”Güvenlik Konseyi üyesi tüm ülkelerle Filistin’in üyeliği lehinde oy kullanmalarına ikna etmek için görüşeceğiz” dedi.  

Davutoğlu’nun Dileği

Bu arada New York’ta düzenlenen Asya’da İşbirliği ve Güven Artırıcı Önlemler Konferansı (AİGK-CICA) bakanlar toplantısına başkanlık yapan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, bir basın toplantısı düzenledi.

Davutoğlu, İsrail ve Filistin’in de üyesi bulundukları CICA’nın, Filistin’in BM’ye tam üyeliği konusundaki tutumuna yönelik bir soru üzerine, CICA’nın tam üyesi olan Filistin’in dışişleri bakanı Riad Malki’ye, toplantıda tanıtırken, ”İnşallah gelecek sene aramızda BM’nin de tam üyesi olarak bulunursunuz” dediğini vurguladı.

İsrail de Katıldı

İsrail’in toplantıya katılıp katılmadığının sorulması üzerine Davutoğlu, İsrail’in de toplantıda yer aldığını belirterek ”(CICA) Uluslararası bir toplantıdır. (İsrail ile) İkili sorunlarımız var, ama biz uluslararası bir toplantıda, uluslararası bir forumda, bu forumun dönem başkanı olarak ayrı bir konuma sahibiz ve İsrail’den de katılım oldu, İran’dan da oldu, Filistin’den de oldu, bütün ülkeler katıldılar, bir kısmı bakan düzeyinde, bir kısmı bakan yardımcısı düzeyinde” dedi.

 

(tuicakademi-ntvmsnbc)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.