BM Güvenlik Konseyi Kuzey Kore’ye Yeni Yaptırımlar Tehdidinde Bulundu

0
101

 Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi 20 Nisan’da Kuzey Kore’nin son füze denemesini şiddetli şekilde kınayarak Pyongyang’ın “istikrarı bozan tutumu” nedeniyle yeni yaptırımları uygulamaya koyma tehdidinde bulundu.

 Oybirliğiyle yapılan açıklamada Konsey Kuzey Kore’nin daha fazla nükleer denemede bulunmaması istenirken illegal füze faaliyetlerinin bölge ve ötesinde gerilimi büyük ölçüde artırdığı ifadesinde bulunuldu. Konsey, Kuzey Kore’nin füze denemeleri için “yaptırımları da içeren ek tedbirler alınması” ile tehdit etti. Daha önce yapılan açıklamalarda da ek önlemler için uyarıda bulunulurken alınan yeni karar metninde yer verilen spesifik yaptırımların dile getirilmesiyle daha sert bir duruşta bulunulacağının sinyali verildi.

 ABD Büyükelçisi Nikki Haley ise “Yaptırımlar ya da başka eylemler aramaya başlamamız gerekiyorsa, gerekeni yaparız.” şeklinde konuştu. ABD tarafından hazırlanan metin Rusya’nın barışçıl sonuçlara ulaşmada çözümün “diyalog yoluyla” olduğunun vurgulanmasıyla nihai metin hali verilerek üzerinde mutabakata varıldı.

 Konsey kararı 15 üyenin oybirliğiyle alındı.

 “Konseyde hiç kimse Kuzey Kore’nin herhangi bir şekilde denemeleri veya saldırılarını ileriye taşıdığını görmek istemiyor.” ifadesinde bulunun Haley üzerinde anlaşılan metnin bunu açıkça yansıttığını söyledi.

Ezgi Nur Özturan – APAM Stajyer

Editör – Ayşe Enise Muş

Kaynak:

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.