BM Kürsüsünde Suriye’den Türkiye’ye Ağır Suçlama

0
73

Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim, BM(Birleşmiş Milletler) Genel Kurulunda yaptığı konuşma sırasında Suriye’nin iç işlerine karışan ülkeler için ağır ithamlarda bulundu. Muallim, ABD, Fransa, Türkiye, Suudi Arabistan ve Katar devletlerini teröre yardımcı olmakla itham etti. Muallim’in diğer bir iddiası ise ABD, Fransa ve bölgedeki bazı ülkelerin barış çabalarının önünü tıkadıkları ve teröristlere para ve silah yardımlarında bulunduklarıydı.

Öte yandan Muallim, Suriye’deki şiddetin sonlandırma kararını ise “silahlı grupları finanse eden, silahlandıran, ev sahipliği yapan ve onlara eğitim veren” Türkiye, Suudi Arabistan ve Katar’ın verebileceğini öne sürdü.

Ayrıca Muallim yaptığı konuşma içerisinde ABD, Arap ve Avrupa ülkelerinin, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad‘a istifa etmesi yönünde yaptıkları çağrı ve baskıları ise Suriye‘nin içişlerine karışmak olarak nitelendirdi.

 Suriyeli muhalifleri de , “Suriyelilerin akan kanının durdurulması için birlikte çalışmaya” davet etti. Fakat bu konuşmaları muhalefetin tepkisini topladı. Muallim‘in BM Genel Kurulu’ndan yaptığı konuşmasının akabinde bir bildiri yayımlayan Suriyeli muhalifler, Muallim‘in konuşmasında yaptığı diyalog çağrısını, samimiyet duygusundan uzak “klasik bir rejim propagandası” olarak niteleyerek reddetti.

(TUİÇ Akademi, BBC, CNN, Milliyet, Hürriyet)

 Esra KAYA

TUİÇ Stajyeri

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.