BM’den Esad’a İlk Darbe

0
55

BM Güvenlik Konseyi, BM-Arap Birliği’nin Suriye özel temsilcisi Kofi Annan’a tam destek veren başkanlık açıklamasını kabul etti. Rusya ve Çin’in onayıyla BM’den Esad’a ilk darbe vurulmuş oldu. ABD Dışişleri Bakanı Clinton, Konsey’in attığı adımla “tek ses” olduğunu gösterdiğini belirtti.

BM Güvenlik Konseyi kararları gibi bağlayıcılığı bulunmayan başkanlık açıklamalarının kabulünde oylama yapılmıyor, ancak 15 üyenin hepsinin de başkanlık açıklamasına onay vermesi gerekiyor. Fransa tarafından hazırlanan, bu kez Rusya ve Çin dahil tüm üyelerce desteklenen başkanlık açıklamasında, Kofi Annan’ın Suriyeli yetkililere sunduğu 6 maddelik barış planına tam destek verildiği vurgulandı.

ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, BM Güvenlik Konseyi’nin Suriye özel temsilcisi Kofi Annan’ın planını kabul ettiğini açıklamasının, “olumlu bir adım” olduğunu söyledi. Clinton, Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad’ın “bu adım”ı doğru okuması gerektiğini belirtti. Clinton, “Esad rejimi ya uluslararası toplumun isteklerini yerine getirecek ya da daha da yükselecek bir baskı ve izolasyonla karşı karşıya kalacak” dedi.

(tuiçakademi, radikal)

 

Eylül YERGAL

UİÇ Stajyeri

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.