Bosna-Hersek Federasyonu’nda Hükümet Haftaya Kuruluyor

0
52

Bosna-Hersek’te 3 Ekim 2010 tarihinde yapılan seçimlerin ardından hükümet kurulması için başlatılan çalışmalarda, Bosna-Hersek’i oluşturan iki entiteden biri olan Sırp Cumhuriyeti’nden olumlu yanıt alınmış, diğer entite Bosna-Hersek Federasyonu’nda ise 5 aydır hükümet kurulamamıştı. Devlet ve federasyon ile kantonlar arasında devam eden çalışmalar ve son görüşmelerin akabinde uzlaşmaya varıldı: Bosna-Hersek’te hükümet gelecek hafta kuruluyor.

2010 yılının Aralık ayında uzlaşma sağlayan Sosyal Demokrat Parti (SDP) Genel Başkanı Zlatko Lagumciya, Boşnakların en büyük partisi Demokrat Hareket Partisi (SDA) Genel Başkanı Süleyman Tihiç, ülkedeki Hırvatları temsil eden partilerden NSRZB’den Mladen İvankoviç ile HSP Genel Başkanı Zvonko Yurişiç parlamento binasında bir araya gelerek 4 parti adına yaptıkları yazılı açıklamada hükümetin haftaya kurulacağını bildirdiler.

Bosna Hersek Federasyonu’nu Parlamentosu, Temsilciler Meclisi ve Milletler Meclisi olmak üzere iki meclisten oluşuyor. Temsilciler Meclisi’nde alınan kararlar Milletler Meclisi’nde onaylanıyor. Milletler Meclisi’nde ise Boşnak, Hırvat ve Sırpları temsilen 17’şer milletvekili, azınlıkları temsilen de 7 milletvekili olmak üzere toplam 58 milletvekili bulunuyor.

(tuicakademi- ihlas son dakika)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.