Bosna Hersek’te Genel Seçimler 7 Ekim’de

0
49

Bosna Hersek Merkez Seçim Komisyonu (CIK), ülkedeki genel seçimlerin 7 Ekim’de yapılacağını açıkladı.CIK Başkanı Irena Hadziabdic, Başkent Saraybosna’da düzenlediği basın toplantısında, Bosna Hersek’te devlet başkanlığı ve parlamento seçimlerinden oluşan genel seçimlerin 7 Ekim Pazar günü yapılması kararı alındığını belirtti.

Bosna Hersek’teki seçim kampanyalarının 7 Eylül’de başlayacağını ifade eden Hadziabdic, söz konusu kampanyaların 6 Ekim Cumartesi günü sona ereceğini kaydetti. Bosna Hersek’te 1992-1995 yıllarında yaşanan savaşı sonlandıran Dayton Barış Antlaşması’nın ardından sekizinci kez yapılacak genel seçimlerde halk, Bosna Hersek Üçlü Devlet Başkanlığı Konseyinin Boşnak, Sırp ve Hırvat üyelerinin yanı sıra kanton, entite ve devlet düzeyindeki hükümetleri ve milletvekillerini belirlemek için oy kullanacak.

CIK verilerine göre, kayıtlı 3 milyon 381 bin 963 seçmen bulunuyor.Bosna Hersek’te genel seçimler 4 yılda bir yapılıyor.

Ülkenin siyasi yapısını, 1995 yılında imzalanan Dayton Barış Anlaşması (DBA) şekillenmişir. Dayton Anlaşması ile ülkenin aynı zamanda devlet sistemi ve Anayasası oluşturulmuştur ve bu anlaşmadan sonra 7 Ekim’de 8.kez yapılacak genel seçimler de halk oy kullanacaktır.
Ülkede son genel seçimler 12 Ekim 2014’te gerçekleştirilmiştir. Genel seçimler çerçevesinde Bosna-Hersek Cumhurbaşkanlığı Konseyi üyeliğine seçilen Boşnak, Hırvat ve Sırp adaylar sırasıyla Bakir İzetbegoviç (SDA), Dragan Çoviç (HDZBİH) ve Mladen İvaniç (PDP)’di.

Zehra SİVRİ

o-Staj 2018 BALKAM Stajyeri

Kaynak:

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.