Bosna Hersek’te Protestolar Devam Ediyor

0
52

Bosna Hersek’te yaklaşık dört aydır yeni doğan bebeklere vatandaşlık numarası verilemiyor ve aileler dört aydır çocuklarının sağlık ve seyahat gibi haklardan yoksun olması nedeniyle günlerdir başkent Saraybosna’da parlamento binası önünde durumu protesto ediyorlar. Yapılan protestolar üzerine Bosna Hersek Bakanlar Kurulu’ndan yeni doğan bebeklere altı ay geçerli olmak üzere geçici vatandaşlık numaraları verilmesi kararı çıkmıştı fakat bakanlar kurulundan çıkan bu karar, verilemeyen vatandaşlık numaraları yüzünden aylardır sıkıntı çeken aileleri tatmin etmedi.

 Geçici Çözüm Yerine Kalıcı Çözüm Talep Ediliyor

Aileler problemin ortadan kaldırılması adına altı aylık geçici çözümler yerine kalıcı bir çözüm getirilmesini talep ediyorlar ve bu sebeple kuruldan çıkan altı aylık geçici çözümü kesinlikle kabul etmeyip protestolarına devam ettiler. Başkent Saraybosna’da devam eden protestolarda aileler meclis binasının önünde toplanarak meclise giriş ve çıkışları engellediler. Protestoların devam ettiği sırada, meclis binasında Güneydoğu Avrupa için Avrupa Fonu toplantısı yapılıyordu ve aralarında Türk katılımcıların da bulunduğu yaklaşık yedi yüz kişi binada bir süre mahsur kaldı. Yaşanan bu hadise üzerine olay yerine gelen Avrupa Birliği Bosna Hersek Yüksek Temsilcisi Valentin Inzko, vatandaşlık numarası ile ilgili düzenleme sürecinin hızlandırılacağının haberini verdi.

Protestolar Diğer Şehirlere de Yayıldı

Vatandaşlık numarası ile ilgili kalıcı bir çözüm talep eden protestocuları ne bakanlar kurulundan çıkan altı aylık geçici çözüm ne de Yüksek Temsilci Inzko’nun yaptığı açıklamalar tatmin edebilmiş değil. Özellikle sosyal medya aracılığıyla örgütlenen halk eylemlerin kalıcı bir çözüme ulaşana kadar süreceğini ve başkent Saraybosna dışında da çeşitli eylemlerin olacağını duyurmuşlardı. Bunun üzerine ülkenin Zenica kentinde de çeşitli protestolar yaşandı, durumu protesto eden aralarında üniversite öğrencilerinin de bulunduğu eylemciler sorunun ortadan kaldırılması için kalıcı bir çözüm bulunana kadar protestolarına devam edeceklerini söylediler.

( TUİÇAkademi, Anadolu Ajansı, Zambak.ba, www.haberler.com, www.bugun.com.tr )

TUİÇ BALKAM

Emel DENİZ

Bosna Hersek

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.