Bosnalı Sırplar Anayasaya Aykırı “Sırp Cumhuriyeti Günü”nü Kutladı, Boşnaklar Tepkili

0
69

BANJA Bosna Hersek’teki iki entiteden biri olan Sırp Cumhuriyeti’nde (RS), Anayasa Mahkemesinin daha önce anayasaya aykırı olduğu yönünde kararına rağmen “Sırp Cumhuriyeti Günü” kutlandı.

Sırp Cumhuriyeti’nin kurulmasına ilişkin bildiri 9 Ocak 1992’de kabul edilmişti. Bu nedenle bu tarih, entite sınırları içerisinde “Sırp Cumhuriyeti Günü” olarak kutlanıyordu. Sırp Cumhuriyeti’nin kuruluş yıl dönümü kapsamında entitenin idari merkezi olan Banja Luka’da düzenlenen kutlamaya, Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyinin Sırp üyesi Mladen İvanic, RS Başkanı Milorad Dodik, Sırbistan’ın eski cumhurbaşkanı, Sırbistan Savunma Bakanı, Sırbistan İçişleri Bakanı ve Sırp Karadjordjevic hanedanlığından Prens II. Aleksandar da katıldı. Ayrılıkçı söylemleri ile dikkati çeken RS Başkanı Dodik, tören alanında yaptığı konuşmada, entite sınırları içinde yaşayan Sırpların “devlet” inşa etmek istediğini yineledi.

Srebrenitsa’da katledilen Boşnak kurbanların defnedildiği Potoçari Anıt Mezarlığı’nda düzenlenen programda konuşan eski Srebrenitsa Belediye Başkanı Camil Durakovic, RS’nin sadece Sırpların yaşadığı bir entite olmadığını vurguladı. Durakovic, “9 Ocak’ın anayasaya aykırı olduğu konusunda hemfikir olduğumuz bir deklarasyonu imzaladık. Anayasa Mahkemesinin 9 Ocak ile ilgili kararı mutlaka uygulanmalıdır.”dedi. RS sınırları içinde çok zor koşullar altında yaşamaya çalıştıklarını vurgulayarak, “Her gün Boşnaklara karşı kötü söylemlerle karşılaşıyoruz. Deklarasyonun amacı RS’de yaşayan Boşnakların yok olma tehlikesi yaşadıklarını vurgulamak ve sesimizi yükseltmek.” diye ekledi.

Zehra  SİVRİ
o-Staj BALKAM 2018 Stajyeri

Kaynakça:

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.